Majsterkowanie bywa czasami niebezpieczne, dlatego, zanim przystąpisz do prac w warsztacie, konieczne jest jego uprzednie przygotowanie. Prace takie jak docinanie, spawanie, czy szlifowanie wymagają więc nie tylko odpowiedniego zagospodarowania miejsca, ale także zabezpieczenia siebie samych. Zobacz jakich artykułów BHP nie powinno zabraknąć w Twoim garażu.
Przygotowanie miejsca pracy
Aby majsterkowanie przebiegało bez żadnych komplikacji, niezwykle ważne jest przygotowanie sobie miejsca pracy. Organizacja warsztatu powinna być adekwatna do zaplanowanych prac – do cięcia dobrze jest mieć stół z łatwym dostępem z każdej strony, do spawania wolną przestrzeń, by żadne rozgrzane odłamki nie doprowadziły do zapłonu.
Wszystkie narzędzia powinny być odpowiednio uporządkowane – mogą do tego posłużyć mobilne skrzynki lub też profesjonalne stoły, na których znajdzie się miejsce zarówno dla elektronarzędzi, jak i elementów ochronnych takich jak rękawice, czy przyłbice spawalnicze.
Dobrym pomysłem jest postawienie (lub zbudowanie) regałów, na których zarówno drobne akcesoria, jak i spore sprzęty będą miały swoje miejsce. Warto jest się kierować zasadą zakładającą ulokowanie najpotrzebniejszych przedmiotów na wysokości wzroku, a tych rzadziej używanych na najniższych i najwyższych poziomach – na podłodze lub pod sufitem. Zgodnie z zasadami BHP trzeba wyposażyć się w gaśnicę – nie warto rezygnować z tego punktu, gdyż w przypadku awarii może nas naprawdę wiele kosztować…
Odpowiednia odzież
Zanim przystąpisz do zaplanowanych prac i majsterkowania w garażu, powinieneś zadbać o swój strój. Jeśli zamierzone działania mają coś wspólnego z ostrymi narzędziami, wysokimi temperaturami, powstawaniem iskier lub obecnością środków łatwopalnych – bezwzględnie konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalną, gwarantującą ochronę odzież roboczą. To rzeczy, które stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale też na wygodę – mają liczne kieszenie, które doskonale nadają się do przechowywania niewielkich narzędzi.
Do produkcji odzieży ochronnej wykorzystuje się tkaniny o większej odporności na uszkodzenia i zmniejszające ryzyko kontaktu z ogniem. Przydatne bywają również specjalne, twarde buty, które uchronią stopy przed upadającymi przedmiotami, ale również okulary lub zaciemniające przyłbice spawalnicze, dzięki którym nie trzeba obawiać się o swoje oczy.
Najważniejsze jest, aby każdy element odzienia był odpowiednio dopasowany – zarówno zbyt małe, jak i za duże rzeczy niekorzystnie wpłyną na zakres ruchów, co z kolei może znacznie utrudniać pracę.