Porady

Oświetlenie sufitowe w garderobie – co warto wybrać?

Oświetlenie sufitowe w garderobie – co warto wybrać?

Garderoba to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań. Nierzadko organizujemy tu przestrzeń do wykonywania makijażu, wybierania stylizacji na co dzień, jak i na specjalne okazje. Przestronne garderoby pozwalają nawet na wstawienie wygodnej sofy i stworzenie kącika do relaksu.

Jak jednak oświetlić garderobę? Najważniejsze jest oświetlenie sufitowe. Do wyboru są klasyczne lampy wiszące oraz plafony. Na które z nich lepiej postawić?

Oświetlenie główne – najważniejszy element

W garderobie, jak w każdym innym pomieszczeniu, należy zadbać o oświetlenie główne. Znajdziemy dla niego miejsce w centralnym punkcie sufitu. Jego zadaniem jest równomierne rozświetlenie całej przestrzeni przeznaczonej na garderobę. Lampy spełniające tę rolę należy montować w każdej garderobie, niezależnie od jej metrażu.

Garderoba z oknem czy bez?

Wiele zależy od tego, czy w garderobie jest dostęp światła naturalnego dzięki obecności okna, czy też pozostaje skorzystać jedynie ze światła sztucznego.

Garderoba z oknem pozwala na szerszy wybór lampy, która ma zagościć na suficie. Może być ona bardziej ozdobna, choć nie wolno zapominać o funkcjonalności. Wystarczy za to jeden, ale wyrazisty punkt świetlny, otoczony nawet ciekawym, dekoracyjnym kloszem, aby uzyskać dobrze oświetlone pomieszczenie, a przy tym wyjątkową atmosferę tej przestrzeni. Odpowiednie produkty oświetleniowe do garderoby wyposażonej w okno można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.

Jeśli zaś garderoba nie ma dostępu do światła naturalnego, pozostaje posiłkować się tylko oświetleniem sztucznym. W takim przypadku należy uwzględnić wielkość garderoby, a także jej wysokość. Lampa umieszczona na suficie musi zapewniać równomierne oświetlenie. Warto, by miała kilka punktów świetlnych, aby rozjaśnić całą tę przestrzeń. Liczy się również barwa światła. Podczas wybierania ubioru do pracy czy na specjalną okazję domownicy chcą w lustrze dostrzec efekt, który nie jest przekłamany przez źle dobrane oświetlenie.

Lampa wisząca czy plafon?

Na sufit można wybrać zarówno lampę wiszącą, jak i plafon. Która propozycja sprawdzi się lepiej w garderobie? Jak zwykle – to zależy!

W wysokiej i przestronnej garderobie można postawić na obszerną, rozbudowaną, ciekawą lampę wiszącą. Jeśli jednak garderoba jest niska, mała lub niewymiarowa lepiej sprawdzą się plafony. Gwarantują bowiem równomierne oświetlenie pomieszczenia, a do tego zajmują niewiele miejsca. Mają niemalże płaskie konstrukcje, dlatego w niewielkim stopniu wystają ponad powierzchnię sufitu.

Liczba punktów świetlnych

Mając już wybraną lampę wiszącą bądź plafon należy również zastanowić się, czy jeden punkt świetlny wystarczy, czy trzeba ich zainstalować więcej. W dużej garderobie, która jest podzielona na strefy, potrzeba więcej niż jednego punktu. W tej małej zazwyczaj wystarczy dokładnie jeden, umieszczony w centralnym punkcie sufitu.

Garderoba może być funkcjonalna, estetyczna i przyciągająca uwagę domowników. Wystarczy zadbać o właściwie dobrane oświetlenie sufitowe.

Similar Posts