Porady

Dentysta w leczeniu endodontycznym – kanałowe leczenie zębów

Leczenie kanałowe nie należy do zabiegów najprzyjemniejszych, jednak współcześnie jesteśmy w stanie znacząco zminimalizować ból, tak, aby pacjent czuł się komfortowo.

Leczenie kanałowe nie należy do zabiegów najprzyjemniejszych, jednak współcześnie jesteśmy w stanie znacząco zminimalizować ból, tak, aby pacjent czuł się komfortowo. Oczywiście koniecznie zdecydować się musimy na wizytę u doświadczonego stomatologa. Dentysta z dobrym podejściem do pacjenta potrafi sprawić, że każdy zabieg przez niego wykonany przebiegać będzie w przyjemnej atmosferze.

Jak zbudowany jest ząb?

Budowa zęba opiera się na tkankach miękkich i twardych. Do grupy drugiej zaliczamy szkliwo, zębinę oraz cement. Zębina jest maską podstawową naszego uzębienia. Warstwą zewnętrzną są szkliwo i cement. Miazga zębowa to żywa tkanka miękka o galaretowatej strukturze. Stanowi ona wypełnienie jamy zęba, będąc odbiciem jego formy anatomicznej. Zanurzone są w niej naczynia krwionośne i nerwy. Jednostką strukturalno-funkcjonalną, która obejmuje miazgę oraz zębinę, jest endodontium. Jej funkcjami są przede wszystkim odżywianie, funkcja odpowiadająca za czucie, budulcowa i obronna.

W momencie, gdy dojdzie do sytuacji, w której naruszona zostanie bariera obronna, ząb stać się może potencjalnym ogniskiem zakażenia. Odsłonięcie się zębiny, dodatkowo z próchnicowymi ubytkami bądź ubytkami spowodowanymi innym działaniem, powoduje, że jest ona nieustannie narażona na wnikanie w jej strukturę bakterii. Toksyczne działanie bakterii doprowadzić może natomiast do stanu zapalnego miazgi.

pexels-pavel-danilyuk-6812520.jpg

Na czym polega zabieg endodontyczny?

W celu wyleczenia endodontium, endodoncja Kraków proponuje nam dwa sposoby – leczenie zachowawcze (biologiczne) bądź usunięcie miazgi (leczenie endodontyczne, zwane również kanałowym). Drugi sposób wykorzystywany jest u osób, u których zaszły nieodwracalne zmiany – np. zapalenie z miazgą zainfekowaną z wysiękiem ropnym, z powstałymi ogniskami martwicy, z obumarłą miazgą lub zgorzelinowym rozpadem. Zabieg endodontyczny w gabinecie dentystycznym obejmuje usunięcie miazgi, następnie biochemiczne oraz chemiczne opracowanie jamy zęba z kanałami, aby móc wypełnić jamę materiałem biologicznym.

Niekiedy przed rozpoczęciem lecenia tego typu konieczne jest zrobienie specjalistycznego zdjęcia jamy ustnej. Pracownia RTG Kraków umożliwia wykonanie profesjonalnej fotografii, na której doskonale widoczne będzie całe uzębienie. Oczywiście tego typu miejsce odwiedzić możemy także podczas innych sytuacji – np. przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, gdy zaleci nam to stomatolog dentysta Kraków.

Similar Posts