Porady

Jak dbać o lodówkę, aby służyła jak najdłużej?

Jak dbać o lodówkę, aby służyła jak najdłużej?

Lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w domu. Korzystamy z niej codziennie i trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez lodówek. Niestety zdarza się, że lodówka odmawia posłuszeństwa, mimo swojej nowoczesności i wysokiej jakości. Podpowiadamy, jak dbać o lodówkę, aby była sprawna jak najdłużej.

Systematyczne czyszczenie lodówki to podstawa

Nie tylko psujące się jedzenie pełne jest bakterii. Surowe mięso, warzywa prosto ze sklepu — wszystkie produkty są zanieczyszczone bakteriami, które następnie osiadają w lodówce. Niska temperatura w lodówce zapobiega namnażaniu się bakterii, ale to nie zamrażarka, dlatego bakterie nie zginą same z siebie. Tymczasem systematyczne czyszczenie lodówki pozwoli na pozbycie się wszelkich bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Czysta lodówka z uporządkowaną zawartością wygląda jak nowa i na dłużej zachowa swoją świetność.

Do czyszczenia lodówki warto używać sody oczyszczonej z wodą lub octu z wodą. A jeśli nie przepadacie za naturalnymi sposobami, sięgnijcie po specjalne preparaty do czyszczenia lodówek. Domowe sposoby na czyszczenie lodówki są tak samo skuteczne, jak czyszczenie z użyciem gotowych środków myjących. Podczas czyszczenia lodówki warto zwrócić uwagę także na uszczelki. Tam również zbierają się zanieczyszczenia i bakterie.

Cykliczne rozmrażanie lodówki przedłuży sprawność sprzętu

Nowoczesne lodówki wyposażono w funkcję no frost, dzięki której sprzęt nie wymaga regularnego rozmrażania. Większość lodówek mimo wszystko wymaga odmrażania i to co najmniej dwa razy w roku. Z reguły jednak konieczność odmrożenia lodówki jest widoczna gołym okiem. Oszroniona zamrażarka jednoznacznie wskazuje na potrzebę gruntownego czyszczenia z odmrażaniem. I chociaż nie jest to najbardziej fascynujące zajęcie, to pozwala na przedłużenie sprawności lodówki. Warto to robić, by długi czas cieszyć się niezawodnym sprzętem.

Drożne kanały wentylacyjne i czysty pojemnik na skropliny

Każda lodówka posiada jednakowe miejsca newralgiczne, do których należą kanały wentylacyjne i pojemnik na skropliny. Wentylacja lodówki jest niezwykle istotna. Bez swobodnego przepływu powietrza lodówka nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury wewnątrz. Co więcej, szybko się zużyje.

Szczególnej uwagi wymaga również pojemnik na skropliny. Przede wszystkim należy sprawdzić drożność odpływu, który często zapycha się resztkami jedzenia. Wtedy woda nie ma dokąd spływać i zalega we wnętrzu lodówki.

Funkcje dodatkowe, które przedłużają żywotność lodówki

Nowoczesne lodówki to sprzęty wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe, które ułatwiają nam życie. Mowa tu na przykład o dystrybutorze wody i kostkarce do lodu. Nowy sprzęt AGD wyróżnia się także energooszczędnością. Wiele lodówek jest w stanie przejść na oszczędny tryb pracy, idealny na czas wyjazdów. Wtedy lodówka zużywa mniej energii elektrycznej i własnych zasobów, co przedłuża jej żywotność.

Więcej porad na temat lodówek znajdziesz w tekście: Jak wybrać odpowiednią lodówkę? Sprawdź zalety i wady poszczególnych rozwiązań, by idealnie dopasować lodówkę do własnych potrzeb.

Similar Posts