W wielu artykułach i rozprawach na temat odzieży roboczej powtarza się jak mantra zdanie: „odzież robocza spełnia swoje zadanie, gdy jest właściwie dobrana do specyfiki środowiska i rodzaju wykonywanej pracy”. Dlaczego właśnie to zdanie jest tak często powtarzane? Dlaczego ten dobór ma tak wielkie znaczenie?
Ubrania robocze
Pierwsze ubrania robocze nosili w XVII wieku marynarze i dokerzy – dżinsowe spodnie z rozszerzanymi u dołu nogawkami zapewniały im ochronę przed zabrudzeniami, otarciami i przy tym nie rozpadały się po kilku dniach użytkowania. Gdy w wyniku współpracy krawca Jacoba Davisa i Levi Straussa powstały znane nam w obecnej formie spodnie jeansowe, cały świat się nimi zachwycił, a różne branże przemysłu postanowiły je wykorzystać. W zależności od potrzeb zmieniały więc swój skład (dziś w składzie tkaniny znajduje się poliester i bawełna), kształt (rozszerzane nogawki ustąpiły miejsca nogawkom prostym lub ściąganym w kostce) i formę (są spodnie do pasa lub typu ogrodniczki). Podobnie rzecz się miała z innymi częściami garderoby i w efekcie wybór ubrań roboczych jest dziś ogromny.
Dobór ubrań
Świadomy pracownik wie, jakie zagrożenia występują w jego miejscu pracy, rozumie, że powinien chronić swoje zdrowie i życie przed ich szkodliwym wpływem, wie, że w tym celu powinien nosić odpowiednie ubrania, spełniające tam, gdzie to konieczne określone normy i posiadające stosowne certyfikaty. Świadomy pracownik wie, że jeśli podczas wykonywania obowiązków służbowych wydzielają się iskry, odzież, którą zakłada powinna być trudnopalna. Najlepsze i najbardziej designerskie spodnie monterskie takiej ochrony nie zagwarantują, podobnie odzież wielofunkcyjna może nie dawać odpowiedniej ochrony przed działaniem ognia, dlatego jeśli podczas zakupu pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do przeznaczenia odzieży i zakresu ochrony, najlepiej skonsultować wybór ze specjalistą do spraw BHP, ze sprzedawcą a nawet z pracownikami (odzież musi być przy tym funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu, nie może np. ograniczać ruchów, powodować pocenia się). Wybrany zestaw ubrań nie może gwarantować „jakiejś tam ochrony”, lecz ochronę najlepszą.
Odpowiednie ubranie robocze to ubranie dostosowane także do warunków panujących w miejscu pracy (wewnątrz, zewnątrz, temperatura, wilgotność), do pracownika (za duże lub za małe ubranie utrudni wykonywanie prac). Wybierając odzież, warto wybrać tę najwyższej jakości – najlepsze materiały i staranne wykonanie to również gwarancja, że zadanie ochronne zostanie spełnione.