Porady

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane to kolorowe, miękkie, przyjemne w dotyku, wygodne i komfortowe meble. Uwodzą nas estetyką i towarzyszą nam w naszych domach nie od dziś. Historia tapicerowania mebli sięga starożytności. Wspomina się o nich w dokumentach powstałych w Egipcie i Mezopotamii. Kilka z nich zachowało się nawet w egipskich grobowcach! Także w czasach antycznych, w Grecji i Rzymie konstrukcje z drewna owijano specjalnymi okładzinami lub powłokami z tkaniny, które następnie niekiedy nawet malowano. Z użycia tkanin do dekorowania mebli nie zrezygnowano i w późniejszym okresie, w czasach średniowiecza. W kolejnych epokach sztuka tapicerska rozwijała się. Powstawały tapicerskie arcydzieła. Tworzone były zupełnie nowe meble – fotele uszaki, szezlongi, kanapy. Coraz śmielej i z coraz większą fantazją wykorzystywano materiały tapicerskie.

Klasyczne i nowoczesne

Łóżka tapicerowane dzięki różnorodności tkanin, jakie mogą zostać użyte do ich wyprodukowania, z powodzeniem odnaleźć się mogą w każdym wnętrzu. Zarówno tym, które urządzono w stylistyce przepychu i kunsztu – czy będzie to styl klasyczny, styl Ludwika XIV, czy art deco, jak i w pomieszczeniach ultranowoczesnych, w których króluje prostota, zgeometryzowane bryły, linie proste i klarowna kolorystyka. We wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, w stylistyce industrialnej czy loftowej – łóżko tapicerowane i tu znajdzie swoje miejsce. Materiały obiciowe mają zróżnicowaną fakturę i kolory, mogą być pokryte wzorami, haftami, dekorowane ozdobami, pikowane. Bardzo modne są także wszelkiego rodzaju przeszycia. Pokryte oryginalną tapicerką łóżko może nadać charakter całemu pomieszczeniu czy całkowicie odmienić jego oblicze.

Wielość form, kształtów i modeli

Łóżka tapicerowane dekorują przestrzeń, pełniąc zarazem bez zarzutu swoją podstawową funkcję – służą jako niezwykle wygodny mebel do spania. W wielkopowierzchniowych fabrykach, a także w niewielkich warsztatach na całym świecie produkowana jest niezliczona ilość przeróżnych modeli łóżek tapicerowanych, co sprawia, że do każdego, nawet najoryginalniej urządzonego wnętrza, dobierzemy łóżko odpowiednie pod względem gustu i stylistyki. Możemy także odpowiednio dobrać wielkość naszego mebla. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest łóżko tapicerowane 160×200 cm. Standardowymi rozmiarami są 140×200 cm oraz 180×200 cm. Ale spotkamy, obok łóżek prostokątnych, także i łóżka kwadratowe a także owalne czy okrągłe. Wyobraźnia projektantów mebli nie zna granic.

Piękne i komfortowe meble tego rodzaju nie tracą na funkcjonalności. W sprzedaży bez problemu znajdziemy łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel, z zagłówkiem, oparciami, modułowe, rozkładane, z praktycznymi schowkami i udogodnieniami.

Ozdoba sypialni

Łóżko sypialniane tapicerowane to bez wątpienia najważniejszy mebel w naszej sypialni. Dzięki użytej do produkcji tkaninie łóżko dodaje wnętrzu przytulności, zachęca do pozostania w nim i zażycia relaksu. Tkanina daje wrażenie ciepła. Tworzy doskonały klimat do odpoczynku i snu. Poza tym, że łóżko tapicerowane jest miękkie i wygodne, jest także meblem o dużych walorach estetycznych. Po pierwsze tkanina obiciowa występuje w wielu odsłonach kolorów i faktur. Zagłówki również są dostępne w wielu wariantach – gładkie, pikowane, z guzikami czy kryształkami. Łóżko tapicerowane może być zatem niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia sypialni i stworzyć wspaniały, idealny do wypoczynku klimat.

W niezwykłym świecie tkanin obiciowych

Najbardziej znaną i uwielbianą od wieków tkaniną obiciową jest aksamit. Prezentuje się na meblach dostojnie, między innymi z racji swojej historii. Ma piękny połysk, jest także bardzo trwała i wytrzymała, choć pod tym względem przewyższają ją dziś współczesne tkaniny z włókien syntetycznych, które powstały z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Aksamit to odmiana pluszu. Pokrewne mu, także pluszowe tkaniny to welur i welwet. Równie dystyngowanym materiałem obiciowym jest tradycyjna skóra, która zastępowana jest w naszych czasach tańszym i przyjaźniejszym dla istot żywych skajem (zwanym też skórą ekologiczną). Nowoczesne technologie wykorzystane do produkcji tego typu materiałów sprawiają, że coraz bardziej, niemal do złudzenia przypominają one skórę, choć wciąż nie dorównują jej właściwościami. Sztuczna skóra daje spore możliwości zdobienia – produkowany jest skaj tłoczony, marszczony, pikowany czy perforowany. Niezwykle szykownie prezentują się żakardy. Z kolei szenile są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a zarazem bardzo wytrzymałe. Na sklepowych półkach znajdziemy poza tym altary, floki, mikrofazy czy plecionki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tapicerkę?

Współczesne meble tapicerowane są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Kupując łóżko tapicerowane, warto jednak zwrócić uwagę na przykład na to, czy tkanina, której użyto do jego wyprodukowania, jest hydrofobowa. Ta cecha, która powoduje, że wszelkiego rodzaju płyny i zanieczyszczenia nie wsiąkają w nią od razu. Dzięki temu można szybko usunąć z powierzchni mebla rozlaną ciecz i nie obawiać się, że na tkaninie zostanie nieestetyczna plama. Każda tapicerka kiedyś się zabrudzi. Wybierając mebel, warto zdecydować się na ten, którego powłoka tapicerska wyposażona jest w suwak – można ją wówczas zdjąć i wyprać samodzielnie lub oddać do pralni chemicznej. Pamiętajmy też o jednej z najważniejszych zalet mebli tapicerskich. Obicie w każdej chwili można wymienić, błyskawicznie odświeżając w ten sposób mebel i nie narażając się przy tym na koszty wymiany na nowy.

Similar Posts