Porady

Wybieramy najlepsze drzewka czereśni do ogrodu!

Wybieramy najlepsze drzewka czereśni do ogrodu!

Któż z nas nie marzy o własnym ogrodzie? Pachnące kwiaty, soczyste owoce i naturalne piękno polskiego domu. Czereśnie odgrywają ważną rolę na tej scenie, więc nie ma na co czekać. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wybrać najlepsze drzewka czereśni do sadzenia!

Odmiany czereśni w Polsce

Na całym świecie różne drzewa owocowe mają różne odmiany i nie wszystkie są dostępne na lokalnych rynkach. W Polsce u profesjonalnego szkółkarza można kupić przynajmniej 10 odmian czereśni, co dla wielu początkujących ogrodników jest zaskoczeniem. Spodziewają się bowiem co najwyżej trzech. Rozeznanie w szczegółach ma jednak całkiem spore znaczenie dla prowadzenia sadu, jak i walorów smakowych. Mamy zatem drzewka czereśni ptasiej – występuje naturalnie niemal w całym kraju. Poza tym najczęściej spotkać można odmianę Burlat lub Kordia. Jest czereśnia poznańska, czyli Bűttnera Czerwona. Jest i w Polsce Justyna oraz Regina, którym towarzyszą Lapins, Rivan, Vega i Summit. Które z nich warto mieć koło domu?

Uprawa drzewka czereśni według odmiany

Zakup należy uzasadnić zakresem prac ze względu na okres roku. To ważne, ponieważ wszyscy miłośnicy sadownictwa lubią dobrą organizację. Istotne są dla nich harmonogramy, precyzja i skuteczność w postaci owoców. Nie bez znaczenia jest także estetyka. W końcu na kwitnące drzewka czereśni aż miło popatrzeć, nie sądzisz? W związku z tym wybór sadzonki czereśni powinien uwzględnić na przykład obecność konkretnego gatunku jabłoni, aby zsynchronizować porę kwitnienia. Wówczas całe podwórko pokryje się kwiatami! Pszczelarze z kolei mogą chcieć uniknąć takiej synchronizacji, żeby zapewnić owadom dłuższy dostęp do pyłków owocowych.

Ważna jest również lokalizacja. Obszary Polski obfite w niskie temperatury nie są najlepszym środowiskiem dla odmiany Kordia. Wiosenne przymrozki mogą uszkodzić rośliny w sadzie. Podobnie można powiedzieć o rodzaju Justyna. Choć same drzewa czereśni są w tym przypadku bardziej mrozoodporne, kwiaty pozostają wrażliwe. Jeśli zaś chodzi o częste deszcze, Bűttnera Czerwona jest mniej wskazana. To odmiana późna, której owoce mają tendencję do pękania pod wpływem opadów.

Tak więc wybór drzewka czereśni zależy od wielu czynników natury praktycznej. Wszystkie niuanse należy przeanalizować. Drzewa szczepione na podkładkach karłowych, powiedzmy, wymagają porządnej gleby. Inne warianty sadzonki natomiast lepiej sprawdzą się w danym klimacie. A jak się do tego ma smak owoców czereśni?

Najsmaczniejsze czereśnie do ogrodu

Smak odmiany czereśni stanowi tutaj drugą stronę medalu. No bo po co sadzić czereśnie, jeśli nie ma się korzystać z owoców? Drzewka czereśni Vega na przykład rodzą żółtawe, acz bardzo słodkie owoce. Nadają się znakomicie na przetwory. To wczesna odmiana. Owocuje już w drugiej połowie czerwca. Odmianą o ciemnoczerwonych owocach zaś jest Kordia. Daje duże i soczyste plony, które najlepiej smakują na surowo, prosto z drzewa. Czereśnia ptasia tymczasem ma bardziej gorzkie owoce, aczkolwiek więcej w nich prozdrowotnych witamin.

Wybór sadzonki ze względu na smak ma więc indywidualny charakter. Lecz niewiele będzie można na tym skorzystać, jeśli zignoruje się kwestie związane z uprawą. Sprawę trzeba więc rozłożyć na czynniki pierwsze pod każdym kątem, jeśli chce się mieć idealnie zbalansowany sad. Drzewka czereśni powinny też być kupowane w wyspecjalizowanych sklepach. To jedyne pewne źródło jakości, a doświadczony szkółkarz rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące uprawy konkretnej odmiany na konkretne potrzeby.

Similar Posts