Eustoma potocznie nazywana jest kwiatem bukietowym ze względu na swoje duże, piękne kwiaty, które idealnie nadają się do splecenia we wspaniały bukiet. To roślina jedno lub dwuroczna, za to można cieszyć się jej pięknem zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Dowiedz się, jak pielęgnować eustomę!
Eustoma, co to za roślina?
Wielkokwiatowa eustoma jest jedną z licznych odmian tej charakterystycznej rośliny. Wyróżniają je duże kwiaty, które przywodzą na myśl połączenie tulipana z różą. Inne odmiany eustomy mają drobniejsze kwiaty, ale są równie efektowne. Przyjrzyjmy się dokładnie eustomie, by poznać wszystkie jej cechy.
- Eustoma to roślina doniczkowa i ogrodowa, znana również jako kwiat cięty do trzymania w wazonie, należąca do rodziny roślin goryczkowatych.
- Kwiaty eustomy przywędrowały do nas z rejonów Ameryki Północnej, a dokładniej okolic Nebraski i Teksasu, czyli terenów należących obecnie do Stanów Zjednoczonych.
- Eustoma bywa nazywana dzwonkiem prerii lub japońską różą. Te romantyczne nazwy nawiązują do wyglądu rośliny.
- Roślina uchodzi za trudną w uprawie, ponieważ ma określone wymagania, których przestrzeganie wymaga wprawy i sumienności.
- Eustomy są roślinami wysokimi, łodygi sięgają nawet 90 cm wysokości, dzięki czemu kwiaty te świetnie komponuje się w barwne bukiety.
- Eustoma może rozwinąć nawet do 30 kwiatów! Początkowo kwiaty eustomy przypominają zwinięte róże lub tulipany. Z czasem rozwijają się i stają rozłożyste, ukazując swoje piękno w pełnej krasie.
- Średnica kwiatów eustomy wynosi maksymalnie 7-8 cm i wynik ten należy oczywiście do eustomy wielkokwiatowej.
- Eustoma kwitnie na różne kolory. Wyjątkowe kwiaty mogą być białe, błękitne, różowe, fioletowe, a nawet zielone.
- Eustomę możemy uprawiać w ogrodzie jako roślinę jednoroczną, możemy ją mieć także w domu w doniczce, a ścięte kwiaty trzymać w wazonie. Stoją w wodzie wyjątkowo długo, co również przemawia za ich popularnością w polskich domach.
Eustoma to kwiat, któremu ciężko się oprzeć. Nic dziwnego, że chcemy ją w swoim domu lub ogrodzie. Zdecydowanie jednak roślina może okazać się nieco problematyczna dla początkujących, ale postaramy się powiedzieć Wam wszystko o pielęgnacji rośliny!
Jak uprawiać eustomę w ogrodzie?
Uprawa eustomy nie należy do najłatwiejszych, chociażby z jednego podstawowego powodu, jakim jest temperatura. Eustoma uwielbia ciepło i nie znosi zimna. Zmienne warunki pogodowe w Polsce już będą sporym wyzwaniem dla miłośników wymagających roślin.
Ważną kwestią jest również rozmnażanie rośliny. Pędy w żaden sposób nie będą chciały się ukorzenić, również podział eustomy nie da żadnego skutku. Jeśli chcemy mieć ten piękny kwiat u siebie, możemy kupić ziarenka lub gotowe sadzonki, dzięki czemu samodzielne wyhodowanie rośliny będzie możliwe. Eustomy można kupić również w postaci gotowych bukietów, z których tak bardzo słynie ta odmiana kwiatów.
Z powodu wymagań temperaturowych eustoma jest w Europie rośliną jednoroczną. Co ciekawe po sezonie można eustomę wykopać, posadzić w doniczce i zabrać do domu. Wszytko to omówimy w dalszej części wpisu.
Sadzenie eustomy
Eustomę można wyhodować już od samego ziarenka. Tę metodę polecamy jednak tylko cierpliwym i nieco doświadczonym ogrodnikom. Łatwo tutaj o błąd, a przeżyte rozczarowanie może zniechęcić do posiadania tej przepięknej rośliny w domu. Najlepiej więc kupić sadzonki.
Sadzonki eustomy nie mogą być byle jakie. Zwróć uwagę, by miały już malutkie pąki kwiatowe. Dlaczego musimy być aż tak wybredni? W wyniku nieudanej uprawy pozornie dobre sadzonki, co prawda urosną, ale rozwiną same liście, pośród których od biedy pojawi się pojedynczy kwiat.
Przygotowanie podłoża
Eustoma wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie zasadowym. Stanowisko, w którym mamy zamiar sadzić odmiany eustomy, powinno być osłonięte od wiatru i deszczu, a jednocześnie musi pozostać słoneczne. Ewentualnością jest delikatny półcień.
Temperatura
Nie tylko podłoże jest istotne w kwestii kwitnienia eustomy. Musimy zapewnić roślinie odpowiednio wysoką temperaturę, co w warunkach ogrodowych oznacza odpowiednią porę sadzenia. Najlepiej posadzić roślinę w ogrodzie pod koniec maja, kiedy mamy pewność, że nie zaskoczą nas niespodziewane przymrozki. Temperatura poniżej 10 stopni oznacza koniec naszej japońskiej róży. W ciągu dnia idealne warunki dla eustomy to około 22-25 stopni.
Jeśli prognoza pogody zapowiada chłodne noce, a Ty posadziłeś już swoją rabatkę z eustomami, okrywaj delikatne roślinki folią, którą bez problemów kupimy w sklepie ogrodniczym. Niektórzy sadzą dzwonniki w pojemnikach, co umożliwia szybkie i wygodne wykopanie ich z rabatek i schowanie w mieszkaniu. To akurat nie jest rozwiązanie na chłodne noce, ale na wygodne kończenie sezonu, jeśli zdecydujemy się przechować japońskie róże na przyszły rok.
Podlewanie
Musimy uważać na letnie deszcze, ponieważ woda zalegająca na roślinie sprzyja rozwojowi grzybów. Eustoma należy do roślin, które są bardzo podatne na rozwój grzybów. Z tego względu istotne jest, by pilnować odpowiedniej wilgotności ziemi. Podłoże nie może być zbyt wilgotne.
Sadzenie rośliny
Roślinę należy posadzić na rabatki wieczorem, ponieważ uwielbiająca słońce młoda eustoma może ulec poparzeniu w dużym słońcu. Sadzimy kwiat do podłoża w odstępach 15 cm. Kwiaty sadzimy w ziemi na głębokość identyczną jak w pojemniku, czyli niezbyt głęboko pod powierzchnią.
Nawożenie
Nawożenie rozpoczynamy, kiedy pędy już się zakorzenią i nasza roślinka ma miesiąc. Nawóz powinien mieć dużą zawartość potasu i dokładnie półtora raza mniej azotu. W dobrym sklepie ogrodniczym z łatwością znajdziecie odpowiedni dla tych wymagających roślin nawóz.
Pielęgnacja eustomy
Dzięki prawidłowej pielęgnacji japońskiej róży będziemy cieszyć się pięknem kwiatów w okresie lipca do października. Jeśli chcemy mieć więcej pięknych pąków do bukietów i by dzwonnik prerii kwitł jak najdłużej, powinniśmy zapewnić roślinie regularne przycinanie.
W celu idealnej pielęgnacji rośliny ogrodowej, jaką jest eustoma, najistotniejsza jest odpowiednia temperatura i podlewanie. Często przyczyną nieudanej uprawy tej rośliny jest zbyt szybkie posadzenie jej na rabatach, jeszcze w okresie, kiedy możliwe jest pojawienie się przymrozków. Poprzez śledzenie prognoz pogody i ochronę kwiatów przed deszczem i chłodem, a także dzięki rozsądnemu podlewaniu, mamy szansę na wyjątkową rabatkę z eustomą.
Ze względu na długie łodygi warto zaopatrzyć się w specjalne podpórki do kwiatów w celu zapobiegania opadania wysokiej roślinki, która może być lekko przeciążona licznymi i ciężkimi kwiatami.
Jak dbać o eustomę w domu?
Możemy zachować jednoroczną japońską różę na przyszły rok poprzez wykopanie jej z ogrodu i umieszczenie w doniczce. Zapewniając jej dobre warunki w mieszkaniu, zachowamy imponujący krzaczek na następny rok.
- Eustomie trzeba umożliwić dostęp do dużej ilości światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie promienie słoneczne są dla roślinki szkodliwe.
- Podłoże musi być stale wilgotne, ale oczywiście nie za bardzo. Liście dzwonnika również muszą pozostać suche, by nie tworzyć warunków idealnych do rozwoju grzybów.
- Temperaturę w mieszkaniu również warto kontrolować, by w ciągu dnia sięgała 22 stopni. Zimą kwiat trzeba przenieść w miejsce, gdzie termometr nie wskaże poniżej 10-12 stopni, co w mieszkaniu jest proste do osiągnięcia.
Spośród dostępnych nam kwiatów jednorocznych, eustoma bez wątpienia jest jedną z trudniejszych w uprawie. Podstawową trudnością, a może nawet jedyną trudnością, jest pogoda. Dobra pielęgnacja dzwonnika prerii obejmuje zabezpieczanie kwiatów przed najmniejszymi wahaniami pogody, regularne i odpowiednio wyważone podlewanie oraz dobieranie najlepszych nawozów. W zamian za to otrzymamy dużą, przepiękną rabatkę, która będzie cieszyła nasze oczy rozmaitymi barwami. Ścięte kwiaty stanowią wspaniałą ozdobę mieszkania. Miłość do tej wyjątkowej rodziny kwiatowej poczuje każdy. Zdecydowanie warto uprawiać te wyjątkowe kwiaty bukietowe, które do złudzenia przypominają najpiękniejsze róże i tulipany.
Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com