Fauna i flora

Nietoksyczne rośliny domowe do zaciemnionych pomieszczeń

Nietoksyczne rośliny domowe do zaciemnionych pomieszczeń

Zwierzęta domowe bardzo chętnie podgryzają rośliny. Ich wrodzona ciekawość każe im bowiem zbadać wszystko, co napotkają na swojej drodze. Koty podczas zabaw oraz domowych polowań nieustannie przewracają doniczki. Zdarza się również, że robią w nich legowiska. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla naszych pupili. Równie istotną kwestią podczas wyboru odpowiednich roślin domowych jest zaciemnienie naszego pomieszczenia. Jakie rośliny zatem wybierać?

Nietoksyczne rośliny do Twojego domu

W sklepach z roślinami znajdziemy mnóstwo roślin, które są toksyczne dla naszych zwierząt. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy wówczas zrezygnować z ich uprawy. Czym byłby w końcu dom bez roślin? Do najmniej toksycznych oraz najbardziej popularnych roślin należą:

  • Asplenium. Jest to odmiana paproci. Doskonale sprawdzi się ona w domach osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z pielęgnacją roślin doniczkowych. Jest ona bowiem mało wymagająca oraz prosta w uprawie.
  •  Pilea. Roślina ta jest niezwykle popularna, w Polsce zwana również „pieniążkiem”. Gatunek ten wyróżnia się szybkim tempem wzrostu oraz nieskomplikowaną uprawą. Idealne warunki do jej uprawy to zacienienie oraz stały poziom wilgoci.
  • Bananowiec. Jest to gatunek egzotyczny wymagający niemałej uwagi. Roślina potrzebuje do rozwoju dużego nasłonecznienia. Doskonale sprawdzi się także na prezent.

Jakie rośliny wybrać do zacienionych pomieszczeń?

Niestety większość roślin doniczkowych, aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje stałego dostępu do światła niezbędnego do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Nie zawsze jednak nasze mieszkanie jest odpowiednio naświetlone. Dobra informacja jest taka, że w sklepach znajdziemy wiele roślin do cienia i nie będziemy musieli rezygnować wówczas z zielonych dekoracji. Takie rośliny doskonale radzą sobie nawet w łazienkach bez okien, a także w przedpokojach. Do roślin, które dobrze rozwijają się i rosną w cieniu zaliczamy:

  • Paproć. Jest to najchętniej wybierana roślina do polskich domów. Paprocie preferują bowiem wilgotne miejsca, gdzie ilość światła jest ograniczona. Idealnym miejscem do umieszczenia jej będą zatem pomieszczenia, których okna znajdują się od strony północnej lub zachodniej. Paprocie lubią wilgoć, więc należy często je podlewać.
  • Bluszcz. Doskonale sprawdza się on wszędzie tam, gdzie ilość dziennego światła jest mocno ograniczona. Bluszcze o liściach wielokolorowych lubią mieć dostęp do światła rozproszonego, z kolei te w jednej barwie lubią półcień. W przeciwieństwie do paproci zalecany jest tutaj umiar w podlewaniu.

Sklep z roślinami oferuje liczne odmiany kwiatów domowych dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Similar Posts