Porady

Podlewanie wodą deszczową czy ze studni?

Podlewanie wodą deszczową czy ze studni?

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji roślin jest podlewanie ogrodu. W tym celu możemy wykorzystać m.in. deszczówkę lub wodę ze studni. Sprawdź, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie!

Do podlewania roślin w ogrodzie często wykorzystujemy wodę wodociągową. Może się to jednak wiązać z wyższymi rachunkami za wodę. Aby zmniejszyć koszt podlewania ogrodu, do nawadniania roślin możemy wykorzystać wodę ze studni lub wodę deszczową. Aby wybrać lepsze rozwiązanie, warto zapoznać się z zaletami obu propozycji.

Woda ze studni do nawadniania ogrodu

Jednym ze źródeł pozyskiwania wody do podlewania roślin może być budowa studni głębinowej – https://ogrody24.pl/blog/post/podlewanie-woda-ze-stawu-lub-sadzawki-jakiego-sprzetu-najlepiej-uzyc. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Dlaczego warto wykorzystać do nawadniania ogrodu wodę ze studni?

  • Budowa studni to jednorazowa inwestycja, z której można korzystać przez wiele lat.
  • Studnia wiercona zapewnia dostęp do głęboko położonych warstw wodonośnych, co zmniejsza ryzyko wyschnięcia źródła wody.
  • Studnia to źródło taniej wody do podlewania ogrodu.
  • Woda pitna ze studni jest niechlorowana i dobrze przyswajana przez rośliny.
  • W przypadku niewielkich opadów woda ze studni może stanowić idealne uzupełnienie podlewania deszczówką.

Studnia do podlewania ogrodu – wymagania techniczne i prawne

Zanim zdecydujemy się na budowę studni głębinowej, musimy pamiętać o tym, że taka inwestycja wiąże się ze spełnieniem pewnych warunków technicznych oraz prawnych. Warto wiedzieć, że głębokość studni wierconej nie może być większa niż 30 metrów. W przeciwnym razie konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Według przepisów prawa, właściciel gruntu może wykorzystywać wodę znajdującą się na jego posesji, jeżeli pobór wody nie przekracza 5m3 / dobę. Trzeba też pamiętać, że odwiert może zostać wykonany co najmniej 15 m od szamba lub gnojownika i 5 m od granicy działki. Wadą budowy studni jest także to, że koszt jej wywiercenia jest dość wysoki.

Wykorzystanie wody deszczowej do podlewania roślin

Kolejnym sposobem nawadniania ogrodu jest zastosowanie wody deszczowej – https://ogrody24.pl/blog/post/ekologiczny-sposob-n. Deszczówka znakomicie nadaje się do podlewania roślin. Jest wiele powodów, dla których warto wykorzystać wodę deszczową do podlewania ogrodu:

  • Woda opadowa jest darmowa, dzięki czemu jest najtańszym rozwiązaniem do podlewania ogrodu.
  • Korzystanie z deszczówki jest ekologiczne – dzięki temu oszczędzamy wodę wodociągową, co przekłada się na niższe rachunki.
  • Deszczówka ma niskie pH, dzięki czemu idealnie nadaje się do podlewania większości roślin.
  • Woda deszczowa jest bogata w składniki odżywcze i nie zawiera pierwiastków szkodliwych dla roślin.
  • Deszczówka jest naturalna dla roślin i dobrze przez nie przyswajana.
  • Temperatura wody deszczowej jest zbliżona do temperatury powietrza.

System do nawadniania ogrodu deszczówką

System nawadniania ogrodu deszczówką składa się przede wszystkim ze zbiornika, pompy ogrodowej, węża ciśnieniowego i akcesoriów dodatkowych (m.in. zawór pływakowy do uzupełniania wody w pojemniku). Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniego pojemnika do zbierania deszczówki. Na rynku są dostępne naziemne i podziemne zbiorniki na wodę deszczową. Zbiorniki naziemne zazwyczaj ustawia się w pobliżu rynny, która zbiera wodę z dachu. Najprostsze pojemniki naziemne to tzw. beczki na deszczówkę. Zbiorniki podziemne są bardziej zaawansowane – montuje się je pod ziemią na terenie działki. Zbiorniki podziemne najczęściej mają większą pojemność niż pojemniki naziemne. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego zbiornika na deszczówkę, koniecznie zwróćmy uwagę na jego wielkość. Jej wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, jakie ilości wody chcemy pozyskiwać.

Similar Posts