Odżelaziacze – co to takiego?
Wielu właścicieli działek ma na nich swoje ujęcie wody, równie wielu z nich boryka się z problemem, jakim jest nadmierne stężenie żelaza. Czasami stężenie jest niewielkie, ale często mamy do czynienia z dużą zawartością żelaza w wodzie. Jeżeli macie do czynienia z taką sytuacją i zastanawiacie się skąd się biorą związki żelaza w wodzie i czy zbyt duża ilość żelaza jest niebezpieczna dla zdrowia oraz, czy nie doprowadzi do poważnych uszkodzeń instalacji, to zapraszam do artykułu.
Jak podaje Główny Inspektora Sanitarny, taki stan rzeczy dotyczy ponad 70% wód z ujęć podziemnych. Nasilenie stężenia żelaza jest różne w różnych regionach naszego kraju. W zależności od miejsca jedni użytkownicy niemalże nie zauważą, że woda płynąca ze studni ma nadmiar żelaza, dla innych nadmiar żelaza będzie sporym problemem.
Należy pamiętać, że żelazo przeważnie samo nie występuje w wodzie. Zazwyczaj towarzyszą mu inne związki jak mangan, jon amonowy czy też dwutlenek węgla. Wiele osób zastanawia się jak się pozbyć tego problemu, rozwiązaniem mogą być odżelaziacze wody.
Skąd się bierze zażelaziona woda?
Duże ilości żelaza pod ziemią nie powinny nikogo dziwić, jest to jeden z najbardziej powszechny składników skorupy ziemskiej. Żelazo znajdujące się w wodzie jest zazwyczaj pochodzenia naturalnego. Może się zdarzyć, że żelazo w wodzie pochodzi z podziemnych wód kopalnianych. Woda taka jednak zazwyczaj ma w sobie inne zanieczyszczenia.
Odżelaziacze – jak nadmiar żelaza w wodzie wpływa na nasze życie
Zauważając zabarwioną wodę, większość ludzi zadaje sobie w pełni naturalne pytanie, czy tak wyglądająca woda jest bezpieczna dla zdrowia?
Żelazo jako pierwiastek jest niezbędne dla naszego organizmu i pewne jego ilości powinniśmy dostarczać każdego dnia do naszego organizmu, minerał ten pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka.
Według informacji opublikowanych na stronach Zakładu Higieny Komunalnej nawet kilkukrotne przekroczenie normy nie powinno wywoływać żadnych skutków ubocznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma najmniejszych podstaw, żeby określić jakiś poziom żelaza w wodzie, który będzie uznany za niebezpieczny.
Skoro nie ma zagrożenia dla zdrowia, to dlaczego wiele osób decyduje się na odżelaziacz wody i uzdatnianie wody pobranej ze studni?
Ofertę urządzeń znajdziecie na stronie https://www.dostudni.pl/odzelaziacze-wody,c52.html.
Uzdatnianie wody
W walce z żelazem nie jesteśmy bezradni. Sposobem na uzdatnianie wody jest proces zwany odżelazianiem. Sposobów na redukcję żelaza w wodzie jest wiele i co istotne nie ma jednej złotej reguły. Najwięcej zależy od warunków, które panują w konkretnym miejscu. Dlatego, zanim zaczniemy proces odżelaziania wody konieczne jest zlecenie jej analizy. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiedni sposób na jej uzdatnienie.
Kiedy otrzymamy już analizę wody, to zobaczymy tam wiele pozycji. Warto wiedzieć, które parametry wody mają znacznie, a które nie są tak istotne. Po pierwsze znajdziemy informacje o stężeniu żelaza. Oprócz tego jednak powinniśmy sprawdzić również inne wyniki z analizy wody. Ważne dla nas będą: stężenie manganu w wodzie, wartość odczynów pH, poziom utlenialności wody, jej zasadowość oraz barwa. W wynikach znajdziemy również informację o mętności jak i występowaniu jonów amonowych. Jak widać jest bardzo wiele czynników, które mają wpływ na to, na jakiego rodzaju odżelaziacz się zdecydujemy. Skład wody pomoże również dobrać urządzenie, które będzie miało odpowiednią wydajność.
Wcześniej wspominałem, że proces odżelazienia wody możne przeprowadzić na kilka sposobów. Podstawowy podział przebiega na linii odżelaziania z zastosowaniem środków chemicznych oraz bez ich zastosowania.
Na który odżelaziacz wody najlepiej się zdecydować?
Zdecydowana większość osób decydująca się na wybór odżelaziacza wody szuka rozwiązania, które nie wymaga używania środków chemicznych do regeneracji. Sposób, w jaki działa odżelaziacz wody jest bardzo wygodny. Nie trzeba kontrolować poziomu środków chemicznych, w ten sposób odżelazianie wody staje się mniej problematyczne i mniej kosztowne. Środki chemiczne są dodatkowym kosztem. Odżelazianie sprężonym powietrzem jest rozwiązaniem bardzo ekologiczny, dzięki czemu jest chętnie stosowanym rozwiązaniem u właścicieli domków letniskowych. Wejdź na stronę Sklep Dostudni.pl, tam znajdziesz szeroki wybór i pomoc fachowców.
Inne sposoby odżelaziania wody
Jeżeli metaliczny posmak i brązowy nalot nam przeszkadzają, ale żadne z powyższych rozwiązań nam nie przypadło do gustu, to warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody. Metody takie są mniej popularne, często ich mniejsza popularność związana jest z mniejszą wydajnością i gorszymi wynikami filtrowania.
Do takich sposobów zaliczyć możemy między innymi kolumny filtracyjne. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy woda charakteryzuje się wysokim poziomem utlenienia, dzięki temu żelazo łatwo się wytrąca o można je zatrzymać.
Jeżeli przekroczenie poziomu żelaza nie jest duże, to warto zastanowić się nad zmiękczaczem wody. Niektóre rozwiązania bardzo dobrze radzą sobie z tym problemem i pomagają pozbyć się żelaza z wody. Oczywiście powinniśmy pamiętać, że nie to jest podstawowym przeznaczaniem zmiękczacza wody.
Jak widzicie, metod na pozbycie się żelaza z wody jest całkiem dużo. Teraz już wiecie, na co zwracać uwagę szukając odpowiednich rozwiązań.