Porady

Szpachlowanie płyt g-k – od czego zacząć? Jakie produkty wybrać?

Płyty gipsowo-kartonowe są lekkie, łatwe w obróbce i niedrogie.

Właśnie dlatego są niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym. Wykorzystuje się je zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak poprawnie szpachlować płyty g-k i na co zwrócić uwagę podczas tego procesu. 

Do czego wykorzystuje się płyty g-k?

Płyty gipsowo-kartonowe są obecne praktycznie na każdej budowie. Wykorzystuje się je zarówno podczas remontów mieszkań, jak i do budowy nowoczesnych budynków biurowych, przemysłowych czy też użyteczności publicznej.

Budowane są z nich ściany działowe, sufity podwieszane, obudowuje się szachty instalacyjne, zabudowuje poddasza. Można z nich także budować meble, głównie regały i półki.

Są cenione głównie za łatwość i szybkość montażu. Budowane z nich elementy, zależnie od zastosowanych profili, płyt gipsowo-kartonowych i liczby warstw, mają dobre właściwości akustyczne a także ogniochronne.

Jak poprawnie szpachlować płyty g-k?

W większości przypadków płyty g-k wymagają szpachlowania. Nie jest to trudne zadanie, należy zgromadzić odpowiedni sprzęt oraz dobrej jakości gładź szpachlową. Na pewno konieczna będzie do tego szpachelka, nożyk do cięcia płyt g-k oraz woda do rozrabiania proszku szpachlowego.

Kiedy mieszanka zostanie już przygotowana, nakłada się ją w miejsce łączenia krawędzi przylegających płyt. Im masa zostanie dokładniej nałożona, tym mniej pracy przy szlifowaniu powierzchni.  Warto pamiętać, że ten etap składa się z dwóch kroków: spoinowania wstępnego i finiszującego.

Tak przygotowana powierzchnia może być dodatkowo całopowierzchniowo przeszpachlowana. Jest to wykończenie powierzchni fachowo klasyfikowane i oznaczane jako Q4.  

Po wykonaniu szpachlowania należy zadać o odpowiednią temperaturę schnięcia ścian w pomieszczeniu a także o sprawną wentylację. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/228411/szpachle-w-ruch-czyli-szpachlowanie-scian-g-k/

Similar Posts