Porady

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – samodzielnie czy z pomocą agencji?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii - samodzielnie czy z pomocą agencji?

Zakup domku, willi czy nawet małego mieszkania w Hiszpanii to marzenie wielu osób. Niemniej jednak samo dokonanie transakcji kupna może być dosyć problematyczne, szczególnie dla osób, które nie znają zbyt dobrze ani języka, ani hiszpańskich zwyczajów czy przepisów prawa. Czy warto powierzyć dopełnienie kwestii formalnych wyspecjalizowanej agencji?

Skomplikowane procedury

Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być bardzo kłopotliwy dla osoby, która nie przebywa obecnie w tymże kraju. Bardzo często inwestorzy, nawet ci, którzy planują przeprowadzkę do Hiszpanii, w momencie dokonywania transakcji mieszkają w Polsce. Tymczasem sama procedura zakupu nieruchomości jest bardzo skomplikowana, bowiem należy dopełnić wielu formalności, a także zwrócić uwagę na kompletność dokumentacji. Oczywiście, do pomocy możemy zatrudnić prawnika, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że finalnie będziemy musieli pokryć jego – stosunkowo wysokie – honorarium. Dodatkowy problem może stanowić bariera językowa – nawet ci, którzy znają w jakimś stopniu język hiszpański, mogą nie zrozumieć treści umowy czy innej, ważne dokumentacji. Warto więc rozważyć skorzystanie z pomocy agencji, która zatrudnia osoby porozumiewające się w języku polskim. Tego typu podmiotów nie brakuje przede wszystkim w dużych miastach (więcej informacji). 

Nie tylko formalności

Agenci, którzy na co dzień zajmują się tematyką nieruchomości, mogą pomóc nam nie tylko dopełnić wszelkich formalności, ale również wybrać najlepszą dla nas ofertę kupna nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wybór mieszkań do sprzedaży w Hiszpanii jest bardzo duży – dostępne są zarówno domki letniskowe, apartamenty, wille, jak i domy jednorodzinne czy mieszkania w blokach. Bardzo istotny jest zwłaszcza stan techniczny nieruchomości, zwłaszcza jeśli decydujemy się na rynek wtórny, który w Hiszpanii cieszy się obecnie ogromną popularnością. W niektórych przypadkach ceny podlegają negocjacji, jednak aby podjąć rozmowę, trzeba dobrze znać język, dlatego też warto zdać się na pomoc fachowców.

Kosztowna współpraca

Współpraca z agencją, która pomoże nam nabyć wymarzoną nieruchomość, jest kosztowna. Co prawda za jej usługi zapłacimy mniej, niż za pomoc prawnika, jednak w dalszym ciągu koszty mogą okazać się znaczne. Jeśli więc czujemy się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić transakcję, to zdecydowaną większość spraw możemy załatwić we własnym zakresie, co z pewnością okaże się tańszym rozwiązaniem. Warto jednak udać się do prawnika i skonsultować z nim finalną wersję umowy, której podpisanie związane jest z przeniesieniem na nas własności nieruchomości. 

Similar Posts