Porady

Oklejanie mebli – prosty sposób na renowację!

Oklejanie mebli – prosty sposób na renowację!

Odnawianie starych powierzchni oraz przedmiotów codziennego użytku, zwłaszcza mebli, stało się ostatnio bardzo modne. Dowiedz się, jak prosto odnowić stare meble za pomocą specjalnej okleiny!

 

Oklejanie mebli zalety

Wielu z nas zna to uczucie, kiedy dotychczasowy wystrój mieszkania wywołuje znudzenie i niechęć. Warto wtedy zrobić małe przemeblowanie i tanio odnowić niektóre meble:

  • Okleina stanowi prosty sposób na odnowienie praktycznie każdej powierzchni.
  • Odnowienie mebli okleiną można wykonać samodzielnie i nie potrzeba do tego wielu narzędzi.
  • Okleiny meblowe są samoprzylepne, nie wymagają zatem kupowania kleju i pozwalają uniknąć bałaganu podczas remontu.
  • Folie samoprzylepne można kupić już za kilka złotych. To zdecydowanie najtańszy sposób na odnawianie mebli, przydatny zwłaszcza na dużych powierzchniach wymagających odnowy. 
  • Okleina skutecznie zasłoni trwałe uszkodzenia na meblach, pęknięcia, rysy lub trwałe zabrudzenia.
  • Okleina dostępna jest w wielu rodzajach, co pozwoli na oryginalny design mebli i idealne dopasowanie fasonu do własnego gustu.

 

Oklejanie mebli – czego nie robić?

Okleina meblowa jest co prawda zabezpieczona specjalnym pokryciem, które chroni ją przed uszkodzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania. Niestety nie zmienia to faktu, że nie jest to specjalnie trwałe pokrycie. Korzystna cena i możliwość zmiany wynagradzają ten mankament. Do zwiększenia trwałości powierzchni przydadzą się pewne wskazówki:

  • Zadbaj, by powierzchnia, którą chcesz ozdobić, była dokładnie wyczyszczona i sucha.
  • Podczas nakładania okleiny pilnuj, by nie dostały się pod nią bąbelki powietrza. To niestety sprawi, że meble będą wyglądały nieestetycznie. 
  • Nie urywaj nadmiaru okleiny, a usuwaj ją ostrym nożykiem do papieru.

Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w gumową ściągaczkę, którą zwykle używa się do odśnieżania samochodu. Guma nie uszkodzi okleiny, a pozwoli dokładnie przykleić ją do powierzchni, bez pęcherzyków powietrza. 

 

Malowanie czy oklejanie mebli – co jest lepsze?

Zarówno malowanie, jak i oklejanie mebli pozwala w interesujący sposób ozdobić stare wnętrza i meble. Z pewnością jednak malowanie wymaga więcej pracy i materiałów. Wiąże się z dłuższym sprzątaniem i większymi kosztami. Pomalowana powierzchnia jest za to trwalsza. Oklejanie mebli może dać równie piękny efekt, jednak wymaga więcej precyzji i cierpliwości niż malowanie, jednak dzięki okleinie można uzyskać oryginalniejszy efekt. To również tańszy sposób. Decydując się na sposób renowacji starych mebli, warto wziąć pod uwagę środki, jakimi dysponujemy oraz pokłady cierpliwości, których potrzeba wiele do tego typu działań. 

Similar Posts