Chudziak to inaczej chudy beton wykorzystywany głównie jako podkład pod fundamenty. To tworzywo niskiej wytrzymałości, jednak często wykorzystywane na budowie. Dowiedz się, kiedy warto korzystać z chudego betonu!
Chudziak – co to jest?
Chudy beton swoją nazwę zawdzięcza niskiej zawartości cementu w mieszance betonowej, która standardowo składa się z wody, żwiru, cementu i piasku. Dokładne proporcje podawane są w normach i tablicach budowlanych. Proporcje powinny być precyzyjnie odmierzone i dobrane, ponieważ nawet najmniejsza różnica zmienia właściwości betonu. Chudziak jest mało odporną mieszanką, dlatego nazywa się go betonem nienośnym, ponieważ nie może być użyty w konstrukcji budynku. Chudziak najczęściej wykorzystywany jest do wyrównywania podłoża pod fundamenty. Stanowi warstwę ochronną pomiędzy betonem a gruntem, dzięki czemu obie warstwy nie mieszają się, co wpływa na lepszą trwałość konstrukcji.
Jak zrobić chudy beton samodzielnie?
Chudziak dostępny jest w gotowych mieszankach, jednak zdecydowanie popularniejsze jest samodzielne przygotowywanie mieszanki betonowej na miejscu budowy. Oprócz składników niezbędne jest posiadanie betoniarki, która dokładnie wymiesza wszystkie składniki, tworząc mieszankę jakości odpowiedniej do bezpiecznego użycia. Niestety chudziak, przez swoją gęstą konsystencję jest trudny do wymieszania w betoniarce, dlatego często miesza się go od razu w dole pod fundamenty. Warto pamiętać o tym, że źle przygotowana mieszanka będzie nietrwała – beton szybko ulegnie korozji i zacznie się rozpadać. W przygotowywaniu betonu każdego rodzaju należy ściśle trzymać się proporcji.
Chudy beton – o tym musisz pamiętać
Chudziak jest idealnym podłożem pod fundamenty, podłoże, a jego stosunkowo niska cena sprawia, że korzysta się z niego chętnie. Wykonany samodzielnie chudy beton może mieć odrobinę gorszą jakość niż gotowa mieszanka przemysłowa, jednak robiąc chudziak samodzielnie, unikamy dodatkowych kosztów transportu. Chudy beton musi być wykorzystany natychmiast po powstaniu. Im dłużej leży, tym gorsza jest jego jakość. Przy odmierzaniu materiałów do mieszanki betonowej precyzyjnie trzeba określić ilość potrzebną do użycia, by nie zrobić za dużo lub za mało betonu. Błędnie oszacowana ilość wiąże się ze stratami, jednak doświadczeni technicy budowy z pewnością potrafią wykonać dokładne obliczenia, które zapobiegną stratom czasu lub pieniędzy.