Porady

Wkręty ciesielskie dla trwałości i stabilności połączeń

Wkręty ciesielskie dla trwałości i stabilności połączeń

Dla prawidłowego funkcjonowania więźby dachowej niezbędne jest zastosowanie odpowiednich połączeń między poszczególnymi elementami. Łączenia drewno – drewno najczęściej wykonuje się przy zastosowaniu wysokiej jakości wkrętów ciesielskich.

Rodzaje wkrętów

Generalnie wszystkie wkręty stosowane w ciesielce dzieli się na dwie grup ze względu na kształt łba: wkręty stożkowe stosowane w miejscach, gdzie zlicowanie z resztą powierzchni jest bardzo istotne oraz wkręty talerzykowe w pozostałych miejscach, gdzie nie zależy nam na idealnie równej powierzchni. Wkręty stożkowe nie pozostawiają nierówności, natomiast talerzykowe mają większą nośność.

Jakie wkręty kupić?

Zanim zdecydujemy się na rodzaj i rozmiar wkrętów należy sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie atesty. Każdy producent wkrętów cechuje łby, więc tylko wkręty z cechami powinny być brane pod uwagę. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa budowli.

Do połączeń ciesielskich stosuje się wkręty ocynkowane. Ocynkowanie elektrolityczne pozwala na zastosowanie wkrętów wyłącznie w środowisku suchym. Dla połączeń zewnętrznych narażonych na działanie wilgoci potrzebna jest większa ochrona – wkręty ocynkowane ogniowo lub wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

Elementy konstrukcyjne wkrętów ciesielskich

Wkręty ciesielskie z powodzeniem zastępują tradycyjne gwoździe ciesielskie – nawet w najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym połączeniu, jakim jest złącze krokwi z murłatą – choć nie wszyscy fachowcy podzielają ten pogląd. Za to wszędzie tam, gdzie wymagane jest sztywne łączenie elementów, na przykład w  domach szkieletowych, wkręty są niezastąpione.

Aby wprowadzenie wkrętu było łatwe a sam wkręt nie spowodował zniszczeń (wyrywanie włókien drewna) stosuje się między innymi:

– frezowanie gwintu – dzięki niemu włókna drewna są przecinane, a nie wyrywane,

– specjalną końcówkę, która pozwala używać wkręty bez wcześniejszego nawiercania; coraz bardziej popularne są wkręty z końcówkami o podwójnym gwincie,

– element rozwiercający, czyli specjalnie uformowany fragment wkrętu, który zmniejsza moment dokręcający; umieszczenie części rozwiercającej za gwintem dało lepsze rezultaty, niż przy pozostawieniu tej części jako gładkiej – tarcie gładkiej powierzchni jest większe, niż elementu rozwiercającego, a dodatkowe rozwiercanie pozwala lepiej dociągnąć wkręt; szczególnie docenia się ten element przy pracy z długimi wkrętami.

Doceniając znaczenie wkrętów ciesielskich dla wznoszenia bezpiecznych konstrukcji warto pamiętać, że nie wszystkie elementy ciesielskie można łączyć za pomocą wkrętów. Tradycyjnych połączeń ciesielskich nie da się wyeliminować, więc mistrzowie obróbek drewnianych nadal będą w cenie.

Similar Posts