Porady

Filtry do wody pitnej – rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody pitnej – rodzaje i zastosowanie

Filtrowanie wody jest niezwykle popularną praktyką, która pozwala na cieszenie się czystą cieczą prosto z kranu. W tym celu konieczne jest wykorzystanie specjalnych filtrów. Jakie rodzaje takich produktów można znaleźć na rynku?

Do czego służą filtry do wody pitnej?

Filtry do wody pitnej, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie filtrowanie cieczy prosto z kranu. W takiej wodzie znajdują się bowiem osady, zwłaszcza w przypadku starych rur, oraz chlor. W Polsce tzw. kranówka nadaje się do picia w każdym mieście, jednak jej dodatkowe przefiltrowanie pozwala na poprawienie właściwości smakowych i zapachowych. Wiele osób zastępuje wodę butelkowaną samodzielnie oczyszczoną cieczą pochodzącą prosto z kranu.

Filtry do wody pitnej mają wiele zalet. Wśród najważniejszych korzyści, jakie za sobą niosą, można wyróżnić:

  • poprawianie smaku i zapachu wody,

  • zmiękczanie wody,

  • oszczędność,

  • zapobieganie osadzaniu się kamienia na naczyniach, sprzętach AGD czy armaturze.

Filtry do wody kranowej pozwalają na usunięcie różnych związków z cieczy. Wśród nich można wyróżnić fenole, pestycydy, produkty ropopochodne, metale ciężkie, chlor, rdzę, piasek czy szlam. Usuwanie tych zabrudzeń jest możliwe z wykorzystaniem jednej z kilku dostępnych technik filtrowania. Filtry dzielą się bowiem na mechaniczne, węglowe oraz bazujące na zjawisku odwróconej osmozy.

Filtry do wody kranowej pozwalają również na zaoszczędzenie pieniędzy, zwłaszcza jeśli chodzi o napoje. Wystarczy przefiltrować ciecz pochodzącą z kranu, by nie trzeba było kupować gotowej wody butelkowanej, kosztującej nawet kilka złotych za 1,5 l.

Jak działają filtry do wody kranowej?

Filtry do wody kranowej opierają swoje działanie na warstwie węgla aktywnego. Dokładny skład poszczególnych produktów różni się od siebie, choć zwykle są to wyroby dość podobne, bazujące na podobnych mechanizmach. Węgiel aktywny pozwala na wychwytywanie zanieczyszczeń zawartych w wodzie. Mowa tu m.in. o cząsteczkach chloru i jego pochodnych, a także związkach organicznych, odpowiedzialnych za smak, zapach i barwę wody.

Na rynku znaleźć można również nieco bardziej skomplikowane filtry do wody. Bazują one na zjawisku odwróconej osmozy. Oddzielają one cząsteczki o średnicy wynoszącej zaledwie 0,0001 mikrona. Na początku woda jest filtrowana mechanicznie, a następnie trafia na filtr węglowy. Dodatkowym elementem produktów bazujących na zjawisku osmozy jest membrana osmotyczna. To właśnie ona odpowiada za usuwanie najmniejszych zanieczyszczeń. Metoda ta jest uznawana za najskuteczniejszą.

Istnieją również najbardziej podstawowe filtry do wody, czyli te mechaniczne. Odpowiadają one za usuwanie dużych cząsteczek, takich jak piasek czy zabrudzenia biologiczne. W filtrach tego typu stosuje się wkłady piankowe czy harmonijkowe, a także specjalny, aktywny granulat. Ta metoda filtracji jest najmniej skuteczna, jednak należy pamiętać, że jest ona w pełni bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i nie powoduje wypłukiwania związków mineralnych.

Rodzaje filtrów do wody

Istnieją różne rodzaje filtrów do wody, nie tylko pod względem sposobu usuwania zanieczyszczeń z cieczy. Takie produkty można podzielić, biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Mowa tu o następujących rodzajach filtrów do wody:

  • do czajników,

  • nakranowe,

  • centralne,

  • łazienkowe,

  • podzlewowe,

  • naszafkowe,

  • do butelek,

  • dzbankowe.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się filtracja wody z kranu w specjalnych dzbankach. Wystarczy tylko napełnić naczynie, a już po kilkudziesięciu sekundach ciecz przepłynie przez filtry i będzie nadawać się do nalania do szklanki. Korzystanie z takiego produktu okazuje się korzystne także w sytuacji, gdy posiadasz ekspres do kawy. Wówczas wypełnianie go przefiltrowaną wodą pozwala na zapobieganie osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia. Zmniejsza to częstotliwość czyszczenia sprzętu i umożliwia zachowanie lepszego smaku oraz zapachu gotowych napojów.

Filtry do wody kranowej mają określoną żywotność. Jest ona określona w liczbach cyklów filtrowania oraz dni. Regularne wymienianie takich produktów pozwala na zachowanie skuteczności i dokładne usuwanie zanieczyszczeń z kranówki.

Filtry do wody kranowej centralne

Filtry do wody kranowej można zamontować również bezpośrednio na rurach. W ten sposób czysta woda będzie dostępna zarówno w łazience, jak i kuchni. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy w danej lokalizacji woda jest twarda, co znaczy, że zawiera ona wiele związków mineralnych. Mogą one osadzać się zarówno na sprzętach kuchennych, jak czajnik czy ekspres, jak i na naczyniach oraz bateriach. Co więcej, twarda woda wpływa negatywnie również na skuteczność prania czy mycia ciała oraz włosów.

Filtry do wody kranowej centralne nie są tak popularne jak niewielkie modele do dzbanków czy butelek, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie. Trzeba pamiętać, że filtry tego typu są mocno eksploatowane każdego dnia. Z tego powodu należy je regularnie wymieniać, by można było zachować skuteczność filtrowania.

Similar Posts