Chwasty zabierają wodę i składniki odżywcze roślinom uprawnym i przyczyniają się do znacznego zmniejszenia plonów. Zwiększają także podatność upraw na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ich zwalczanie jest stosowanie herbicydów.
Czym są herbicydy?
Herbicydy to środki ochrony roślin, które zwalczają chwasty. Zawierają różnorodne substancje aktywne, wyróżniające się odmiennym działaniem. Herbicydy klasyfikuje się biorąc pod uwagę przede wszystkim sposób ich wchłaniania przez chwasty. Część z nich działa w sposób układowy, co oznacza, że jest wchłaniania przez liście lub korzenie niechcianych roślin. Herbicydy układowe hamują więc procesy fizjologiczne chwastów. Z kolei kontaktowe środki ochrony roślin zwalczają fragmenty, z którymi bezpośrednio się zetkną.
Herbicydy totalne i selektywne – czym się od siebie różnią?
Selektywne środki ochrony roślin działają jedynie na wybrany gatunek chwastów. Dzięki temu ich stosowanie jest bezpieczne dla roślin uprawnych. Można bez obaw używać ich na polach, a także w sadach i ogrodach. Doskonale radzą sobie z chwastami jedno- i dwuliściennymi. Skutecznie usuwają je z upraw. Jeśli poszukujesz skutecznych środków chwastobójczych do roślin dwuliściennych, to koniecznie zapoznaj się z artykułem pod adresem: https://www.syngenta.pl/blog/srodki-ochrony-roslin/herbicydy/jak-wybrac-oprysk-na-chwasty-dwuliscienne.
Herbicydy totalne niszczą natomiast wszystkie rośliny, z którymi się zetkną. Ich stosowanie oznacza więc, że razem z chwastami usuwane są również uprawy. Najczęściej używa się ich w miejscach nieużytkowanych lub na obszarach przygotowywanych do założenia plantacji.
W jaki sposób stosować herbicydy?
Stosowanie herbicydów uzależnione jest od konkretnych potrzeb danej uprawy. Środki ochrony roślin przedsiewne przeznaczone są do stosowania jeszcze przed wysiewem roślin do gleby. Opryski herbicydami przedwschodowymi należy przeprowadzić, zanim pojawią się pierwsze plony, a powschodowymi już po wzejściu upraw.
Stosowanie i dobór herbicydów powinno być dobrze przemyślane i dopasowane do potrzeb konkretnych upraw.