Porady

Płytki wielkoformatowe – podstawowe informacje

Płytki wielkoformatowe – podstawowe informacje

Płytki wielkoformatowe – podstawowe informacje

Płytki wielkoformatowe są doskonałym uzupełnieniem wielu aranżacji. Dobrze podkreślają nowoczesny charakter przestrzeni i tworzą jednolite powierzchnie, które przypominają metal, drewno albo kamień. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Co wpłynęło na ich dużą popularność? Wyjaśniamy w artykule!

  1. Płytki wielkoformatowe xxl – czym się charakteryzują te płytki podłogowe?
  2. Płytki xxl – układanie
  3. Zastosowanie płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe to świetne rozwiązanie dla takich pomieszczeń jak salony i łazienki, choć nie tylko tam pasują.

Płytki wielkoformatowe xxl – czym się charakteryzują te płytki podłogowe?

Płytki wielkoformatowe to umownie format nie mniejszy niż 120×120 cm. Można powiedzieć, że płyty xxl zawładnęły rynkiem, jednak nie ma się co dziwić – są rozwiązaniem, które ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest szybkość montażu ze względu na dużą powierzchnię płyt. Mogą one powiększyć optycznie wnętrze i nadać mu nowoczesnego charakteru, zarówno na podłodze, jak i ścianie. Duży format płytek sprawia, że czas pracy fachowca będzie krótszy, a sam remont zakończy się znacznie szybciej. Kolejna zaleta to łatwość utrzymania ich w czystości. Przy montażu musisz zwrócić uwagę na to, by podłoże było równe. Pamiętaj, że ważne jest precyzyjne wyłożenie przy odpowiedniej szerokości fug.

Płytki xxl – układanie

W trakcie kupowania płytek xxl należy pamiętać o zakupie skrzyni do ich przetransportowania. Formaty większe od 120×240 cm nie mieszczą się na największym typie palety. Obecnie najpopularniejsze na rynku są następujące płytki:

  • marmuropodobne;
  • betonopodobne;
  • drewnopodobne;
  • kamieniopodobne.


Płytki wielkoformatowe zaczyna się układać zwykle od najbardziej widocznego miejsca, np. centralnej osi symetrii albo przekątnej, tak żeby elementy docinane były po bokach. Na ścianach trzeba rozplanować ułożenie płytek od góry, a docinki wykonać na ich styku z podłogą. Cięcie płytek xxl jest przeważnie wykonywane przy pomocy specjalnych przecinarek, które są dedykowane kaflom charakteryzującym się dużymi gabarytami. Tego typu przecinarki pozwalają na stosowanie odpowiednio większej siły cięcia oraz łamania. Mają również znacznie lepszą wytrzymałość w porównaniu ze sprzętem używanym do cięcia mniejszych płyt.

Zastosowanie płytek wielkoformatowych

Płytki sprawdzą się w różnych typach aranżacyjnych, nie tylko jako wykończenie podłóg i ścian. Można z ich pomocą wykonać różne dekoracje zewnętrzne i wewnętrzne. Jak wykorzystać płytki wielkoformatowe? W jakich miejscach można je umieścić? Oto najpopularniejsze sposoby ich wykorzystania:

  • Płytki wielkoformatowe na podłogę. Dobrze sprawdzą się w wielu wnętrzach. Ich ułożenie na podłogach będzie wymagać właściwego sprzętu i umiejętności z uwagi na duży rozmiar.
  • Płytki wielkoformatowe na ścianach. Są elementem wystroju, który optycznie powiększa przestrzeń. Ze względu na stosowanie znacznie mniejszej ilości fug i ich wielkość, są bardziej estetyczne od tradycyjnych płytek. Dzięki stosowaniu cieniutkich fug ściany będą się prezentować jednolicie.
  • Płytki wielkoformatowe w kuchni. Świetnie sprawdzą się w formie blatów kuchennych, blatów barków, a nawet stołów. Płytki xxl dobrze nadają się również do zrobienia małych stolików kawowych. Ich duża powierzchnia pozwala na pokrycie całej powierzchni ściany pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Łatwo je utrzymać w czystości, a jest to istotny czynnik zwłaszcza w kuchni, ponieważ jest to miejsce szczególnie narażone na różne zabrudzenia.

Similar Posts