Pompy ciepła, rekuperatory czy panele fotowoltaiczne to urządzenia, które mają szerokie spektrum walorów. Ich popularność w ostatnich latach rośnie w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Aby prawidłowo pełniły one swoje zadania, niezbędna jest jednak regularna kontrola ich kondycji. Choć rzadko ulegają zniszczeniom bądź awariom, to okresowa kontrola jest bardzo ważna, albowiem daje nam gwarancję, że dane urządzenie prawidłowo realizuje swoje funkcje. Jak powinien wyglądać prawidłowy serwis fotowoltaiki, pompy ciepła i systemów rekuperacji?
Serwis pompy ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki – jak często wykonywać?
Serwis niesie za sobą wiele korzyści, toteż jego wykonywanie powinno być relatywnie regularne. Choć częstotliwość przeprowadzania takiej kontroli zależy od wielu czynników, to zdaniem wielu powinna być ona wykonywana co najmniej raz w roku. W przypadku pomp ciepła serwis najlepiej wykonać przed sezonem grzewczym. W niektórych sytuacjach może być jednak wykonywany znacznie częściej. Jeżeli ma się podejrzenie, że z danym urządzeniem dzieje się coś złego, to zgłoszenie problemu i skonsultowanie się z profesjonalistami jest absolutnie obligatoryjne.
Na czym polega?
Regularnie przeprowadzany serwis wydłuża żywotność urządzeń, dlatego jego wykonywanie jest niezwykle ważne. W przypadku pomp ciepła serwis polega przede wszystkim na sprawdzeniu parametrów pracy sprężarki. Podczas prac serwisowych kontroli zostaje poddana szczelność pompy, a także kondycja jej filtrów. Dzięki pracom serwisowym pompa może być również skontrolowana pod kątem ciśnienia w instalacji.
Fachowcy mają również uprawnienia, dzięki którym mogą sprawdzać działanie zaworów bezpieczeństwa. Co więcej, odpowiadają oni za czyszczenie parownika, dzięki czemu samodzielnie mogą usuwać potencjalne problemy. Po przeprowadzeniu prac serwisowych profesjonaliści sporządzają specjalny raport, który zawiera szczegółowe informacje na temat kondycji urządzenia. Ponadto wskazują oni potencjalne nieprawidłowości, które powinny zostać naprawione w jak najszybszym czasie. Sam serwis pompy zazwyczaj nie pochłania zbyt wiele czasu, dzięki czemu lista jego walorów jest bardzo długa. Więcej szczegółowych informacji o serwisie znajdziesz tu: https://sanerga.pl/serwis/
Serwis rekuperacji – czym się cechuje?
Podobnie jak pompy ciepła, również rekuperatory powinny być okresowo kontrolowane. Podczas serwisu profesjonaliści sprawdzają nie tylko pracę samego rekuperatora, ale również całej instalacji. Kontroli zostają poddane przede wszystkim filtry, które odpowiadają za optymalną pracę całego urządzenia. Specjaliści sprawdzają także, czy jakość filtracji powietrza stoi na optymalnym poziomie. Jeżeli zauważą oni jakiekolwiek nieprawidłowości, to informują posiadacza rekuperatora o konieczności jak najszybszej naprawy.
Dzięki pomocy serwisantów możliwe jest szybkie sprawdzenie oraz ocenienie, czy w rekuperatorze nie doszło do niechcianego problemu. Wykonanie serwisu tego urządzenia znacznie minimalizuje prawdopodobieństwo jego awarii w przyszłości, dlatego też niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.
Panele fotowoltaiczne – czy muszą być poddawane serwisowi?
Wiele osób sądzi, że panele fotowoltaiczne nie wymagają okresowej kontroli, ale w rzeczywistości jest to nieprawda. Fotowoltaika również powinna być poddawana serwisowaniu, albowiem kontrola stanu może znacząco przedłużyć jej żywotność. Podczas serwisu dochodzi do wykonania niezbędnych pomiarów kontrolnych, wnikliwej obserwacji całego zestawu fotowoltaicznego czy sprawdzenia czystości modułów fotowoltaicznych.
Nierzadko do serwisu jest również wykorzystywana kamera termowizyjna, która pozwala wykryć miejsca wykazujące zbyt dużą temperaturę. Fotowoltaika może być serwisowana rzadziej niż pompy ciepła czy rekuperatory, albowiem proces ten powinien być wykonywany średnio jeden raz na pięć lat. Nie oznacza to jednak, że serwisowanie fotowoltaiki jest niepotrzebne. Dzięki pomocy ekspertów możliwe jest bowiem zniwelowanie prawdopodobieństwa wystąpienia niechcianego pożaru i wydłużenie żywotności całej instalacji.
Serwisowanie instalacji fotowoltaicznej – czy rzeczywiście jest niezbędne?
Jeżeli jesteś posiadaczem pompy ciepła, rekuperatora bądź fotowoltaiki, to serwisowanie jest absolutnie obligatoryjne. Dzięki jego zastosowaniu zachowasz odpowiednie standardy bezpieczeństwa, a także sprawisz, że żywotność Twoich urządzeń zostanie znacznie wydłużona. Serwisowanie ma bowiem nie tylko charakter prewencyjny, ale również wpływa na to, że poszczególne sprzęty mogą przetrwać próbę czasu. Oznacza to, że lista jego przymiotów jest niebywale długa, a samo serwisowanie niesie za sobą wiele korzyści.
Więcej o instalacji fotowoltaicznej, rekuperacji i pompach ciepła przeczytasz na stronie firmy Sangera.pl z miasta Wrocław.