Zakup własnego mieszkania to bardzo długi proces, który wymaga przygotowania się i dokładnego sprawdzenia interesującej nieruchomości. Dobre przygotowanie się do zakupu sprawi, że unikniesz popełnienia potencjalnie kosztownych błędów. Sprawdź, co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania.
Pierwsze kroki
Apartamenty na sprzedaż można znaleźć w różnych cenach i lokalizacjach. Warto jednak przed zakupem dobrze się przygotować. Zanim jeszcze rozpoczniesz szukanie wymarzonej nieruchomości, odpowiedz sobie na kilka pytań.
Najpierw zastanów się jaki metraż mieszkania jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że nie będzie to jedynie metraż, ale również ilość pomieszczeń czy ich przeznaczenie. Pamiętaj, że zakup mieszkania warto rozważyć w perspektywie czasu, więc jeżeli planujecie powiększenie rodziny, to warto przygotować się na to lokalowo już na etapie zakupu, aby za kilka lat nie poszukiwać znów mieszkania.
Ustal swój budżet! To powinie być jeden z pierwszych kroków, które należy wykonać przed rozpoczęciem poszukiwań. Pamiętaj, że w większości przypadków należy również uwzględnić taksy notarialne czy podatek od czynności cywilno-prawnych. Ten drugi wynosi 2% kwoty, jaką zapłacisz za mieszkanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, ale gdy odniesiesz to do ceny mieszkania, to kwota jest znacząca.
Poszukiwania mieszkania
Szukanie wymarzonego apartamentu czy domu jest obecnie bardzo proste. Najczęściej wystarczy skorzystać z internetowych agregatorów ogłoszeń. Pamiętaj, aby nie ograniczać się tylko do jednej strony. Różne portale mogą mieć ogłoszenia, które nie występują na innych, pomimo tego, że wiele z nich będzie się powtarzać.
Pamiętaj, aby odłożyć emocje przy zakupie mieszkania na bok. Warto również na oględziny zabrać osobę, która nie będzie związana z zakupem, aby studziła emocje i również spojrzała na oglądane mieszkanie.
Warto przygotować sobie swoisty plan wizyty, aby nie tracić czasu i potem metodycznie porównywać nieruchomości. Zwróć uwagę na lokalizację mieszkania, w jakim budynku jest umieszczone, piętro, rozkład pomieszczeń czy wyposażenie. Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego, to warto zadać nurtujące pytania właścicielom i upewnić się, czy wszystko, co widzicie, zostaje w mieszkaniu po sprzedaży.
Nie zapomnij również sprawdzić dokumentacji mieszkania, jakie ma prawo własności i czy nie ciążą na nim żadne zastawy, czy zabezpieczenia sądowe. Zdarza się, że właściciele sprzedają mieszkanie, które obciążone jest jeszcze hipoteką bankową, nie jest to zazwyczaj problem, ale warto skontaktować się z notariuszem, aby wcześniej ustalić dokładny plan zakupu takiej nieruchomości. Więcej dowiesz się na https://www.lofthaus-zablocie.pl/