Porady

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Jesteś w trakcie projektowania swojej kuchni? Dowiedz się, czym jest trójkąt roboczy i wprowadź go do swojego wnętrza, zapewniając sobie wyjątkową wygodę oraz funkcjonalność.

O czym należy pamiętać, urządzając kuchnię?

Kuchnia to miejsce, w którym wykonuje się wiele czynności. Głównym przeznaczeniem tego pomieszczenia jest przygotowywanie poszczególnych posiłków w ciągu dnia, takich jak śniadania, obiady i kolacje, a także przeróżnych przekąsek i deserów. We wnętrzu kuchennym często spożywa się wszystkie posiłki, a także po prostu spędza czas na rozmowach przy herbacie czy kawie. Ważne, aby projektując takie pomieszczenie, zadbać o jego funkcjonalność, tak aby wszystkie czynności wykonywało się łatwo i wygodnie. Wymarzona kuchnia to bowiem nie tylko piękny design mebli, ale również odpowiednie rozłożenie poszczególnych elementów kuchennych. Aby jak najbardziej to ułatwić, rozkład blatów projektuje się według tzw. trójkąta roboczego. 

Trójkąt roboczy – czym jest?

Trójkąt roboczy to dokładne rozplanowanie najważniejszych elementów wyposażenia kuchennego. Określa, w jakich miejscach i odległościach od siebie powinny znaleźć się:

  • lodówka,
  • zlewozmywak,
  • kuchenka.

Te trzy podstawowe urządzenia AGD reprezentują trzy spośród pięciu stref znajdujących się w kuchni. Ważne, aby strefy te znajdowały się w określonych odstępach od siebie tak, aby umożliwić wygodne poruszanie się pomiędzy nimi. Lodówka to nic innego jak strefa zapasów, gdzie przechowuje się większość potrzebnych składników i produktów, zlewozmywak to strefa zmywania służąca nie tylko do czyszczenia naczyń, ale także płukania warzyw, owoców czy mięsa. Kuchenka stanowi strefę gotowania i pieczenia i to tu przyrządzane są różnego rodzaju potrawy. 

Jak zaprojektować kuchnię? 

Zachowanie odpowiednich wymiarów w kuchni pozwala na wygodę i komfort podczas przebywania w tym pomieszczeniu. Ergonomia, którą zapewnia projektowanie kuchni według zasad trójkąta roboczego, sprawia, że przygotowywanie posiłków jest sprawne i przyjemne. Przyjmuje się, że konkretne odległości pomiędzy trzema wspomnianymi wcześniej sferami wynoszą kolejno:

  • 120-210 cm – pomiędzy strefą zapasów a strefą zmywania,
  • 120-270 cm – pomiędzy strefą zapasów a strefą gotowania,
  • 90 lub 120-210 cm – pomiędzy strefą gotowania a strefą zmywania.

Są to umowne wymiary, na których ostateczny wpływ ma wielkość pomieszczenia do zagospodarowania oraz określony układ blatów kuchennych. Decydując się na zakup gotowych mebli kuchennych, należy wybierać takich producentów, jak ernestrust, którzy cenią sobie indywidualne podejście do klientów. Dzięki temu cały projekt jest dostosowywany do potrzeb domowników oraz możliwości dostępnych w konkretnym pomieszczeniu. 

Jaki blat kuchenny wybrać?

Wybierając nowy blat kuchenny, do dyspozycji ma się nie tylko wiele designów, ale także układów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • układ liniowy,
  • układ w kształcie litery „L”,
  • układ w kształcie litery „U”,
  • układ z wyspą.

Kształt należy dostosować do wymiarów pomieszczenia oraz kwestii indywidualnych, takich jak gust czy sposób funkcjonowania w kuchni. Chcąc zapewnić sobie pełen komfort, na przykład podczas wyjmowania wypieków z piekarnika lub naczyń z szafek, należy zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy strefą gotowania a przyrządzania. Jest to przydatna zasada zwłaszcza w przypadku blatów dwurzędowych. Układ z wyspą umożliwia przygotowywanie posiłków przodem do gości czy domowników, a także pełną swobodę poruszania się w pomieszczeniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednią odległości między wyspą a pozostałymi blatami kuchennymi.

Trójkąt roboczy – gwarancja komfortu i wygody w kuchni

W perfekcyjnym rozplanowaniu przestrzeni idealnie sprawdzają się nowoczesne meble do kuchni, które nie tylko zaskakują modnym designem, ale mają także możliwość dostosowania wymiarów do poszczególnych wymagań. Często bowiem są one wykonywane na tzw. wymiar, gdzie gabaryty mebla dostosowywane są do wymierzonej co do centymetra powierzchni. Planowanie kuchni ma duże znaczenie w związku z późniejszym funkcjonowaniem w tym pomieszczeniu. Urządzając taką przestrzeń, warto zadbać o to, aby wszystkie prace kuchenne przebiegały łatwo i przyjemnie. Najlepiej zadbać o to jak najwcześniej, wprowadzając do wnętrza takie udogodnienie, jak trójkąt roboczy. 

Similar Posts