Porady

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Mogłoby się wydawać, że pozycja do spania jest czymś mało istotnym, tylko kwestią indywidualnych preferencji. Okazuje się, że ma duże znaczenie i wpływa na komfort snu, funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych.

Warto mieć to na uwadze i zastanowić się nad higieną snu, aby zapewnić sobie optymalny wypoczynek. Jedni preferują spanie na plecach, drudzy na boku, jeszcze inni na brzuchu. Możliwości jest wiele, ale nie każda pozycja będzie godna polecenia. Może okazać się, że po jej zmianie zniknie wiele dotychczasowych dolegliwości i będzie można wreszcie budzić się w pełni wyspanym.

Optymalna pozycja do spania, czyli jaka?

Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania ma ogromne znaczenie, w łóżku spędza się przecież kilkanaście godzin dziennie. Kluczowe będzie to, aby kręgosłup był dobrze podparty i jednocześnie odciążony, mięśnie rozluźnione. Godne polecenia jest spanie na boku ze względu na to, że taka pozycja sprzyja oczyszczaniu się organizmu z nagrodzonych toksyn. Potwierdzają to liczne badania naukowe, więc warto mieć to na uwadze. Co więcej, spanie na boku przeciwdziała chorobom neurodegeneracyjnym typu choroba Alzheimera i demencja. Najkorzystniej będzie spać na lewym boku, szczególnie jeśli ktoś boryka się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Pozycja ta świetnie sprawdza się przy refluksie i u kobiet ciężarnych. Kolejną zaletą spania na boku jest optymalne odciążenie mięśni i kręgosłupa. Śpiąc na prawym boku, można przyjąć pozycję embrionalną, co ma szczególne znaczenie dla osób leworęcznych. Osobom śpiącym w pozycji embrionalnej poleca się materace piankowe, szczególnie z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej.

Spanie na plecach i na brzuchu – wady i zalety

Nie brakuje osób, które wysypiają się najlepiej, śpiąc na plecach. Warto od razu zaznaczyć, że jest to bardzo korzystna pozycja, bo odciąża cały organizm. To właśnie leżenie na plecach jest najbardziej naturalne, zapobiega drętwieniu mięśni, usprawnia krążenie, pozwala mięśniom się rozluźnić. Sprzyja również odpowiedniemu oddychaniu, odciąża kręgosłup i stawy. Ciężar całego ciała zostaje równomiernie rozłożony. Spanie na plecach można polecić przede wszystkim osobom zmagającym się z chrapaniem, astmą i schorzeniami serca. Można wybrać materace sprężynowe, piankowe lub lateksowe.

Najmniej korzystną pozycją jest spanie na brzuchu, powoduje nienaturalne ułożenie ciała, wygięcie szyi. W takiej pozycji narządy wewnętrzne są uciskane, szczególnie jelita i żołądek. Co więcej, spanie na brzuchu zaburza krążenie krwi, powoduje drętwienie kończyn. Jeśli jednak ktoś lubi taką pozycję, to trzeba dobrać odpowiedni materac, najlepiej z pianki wysokoelastycznej, który dopasowuje się do ciała.

Materace dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów dostępne na stronie drmaterac.pl

Similar Posts