Porady

Jak wybrać kolor elewacji do Twojego domu?

Jak wybrać kolor elewacji do Twojego domu

Kolor elewacji domu ma znaczący wpływ na jego wygląd i charakter. Praktycznie nieograniczona kolorystyka tynków oraz farb elewacyjnym umożliwia wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego i nietypowego projektu. Wyjaśnimy Ci, jakie kolory może mieć elewacja domu oraz w jaki sposób dobrać odpowiedni odcień i jak to może wpłynąć na architekturę domu. 

Kolor elewacji domu musi być dobrany do jego architektury

Koloru elewacji domu nie można zostawiać przypadkowi. Nie można też zdawać się tylko i wyłącznie na swoją wyobraźnię. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby uzyskać odpowiedni efekt, to najlepiej trzymaj się kilku sprawdzonych zasad. Najważniejszy jest styl oraz charakter domu. Bardziej stonowane kolory elewacji pasują do klasycznego dworku. Bardziej swobodnie może być przy nowoczesnych budynkach. Tutaj naprawdę można trochę poszaleć. Gdy architektura jest pełna detali, takich jak na przykład wykusze, ryzality, lukarny, to kolor elewacji powinien być spokojniejszy. Natomiast gdy dom ma prostą bryłę, nie ma w nim żadnych detali, to można ,,bawić się” kolorami. 

Bardzo ważne jest również otoczenie. Trzeba pamiętać o tym, że inaczej wygląda ściana domu w intensywnych kolorze, jeżeli stoi on  wśród innych budynków. Wtedy należy go podporządkować otoczeniu, bo w przeciwnym razie będzie za bardzo widoczny. Inaczej ta sama ściana będzie wyglądać na otwartej przestrzeni. Wtedy kolor elewacji w zasadzie może być dowolny. Bliskość pól i lasów też na wpływ na to, jak odbierana jest elewacji domu przez otoczenia. Budynek, który jest położony wśród natury, musi z nią harmonizować. 

Kolor elewacji musi być dopasowany do barwy dachu

Gdy wybierasz kolor tynku lub farby elewacyjnej, to musisz pamiętać też o tym, w jakim odcieniu jest dach. Jeżeli jego połacie są skośne, ich duża powierzchnia ma znaczący wpływ na wygląd domu. Wtedy kolor elewacji musi być spójny z barwą dachy, ponieważ pokrycia występują w mniejszej gamie kolorystycznej niż farby na elewację. Wśród kolorów materiałów pokryciowych przeważają ceglane odcienie czerwieni oraz szarości. Na konkretny odcień ma również wpływ rodzaj materiału, jego elastyczny kształt oraz faktura. Czerwień dachówki ceramicznej będzie wyglądała zupełnie inaczej niż czerwień dachówki bitumicznej. W inny sposób będzie się też prezentowała czerwona blacho dachówka. Bywa również i tak, że jakiś kolor występuje tylko w niektórych materiałach. Największy wybór jest wśród barwy gontów bitumicznych i blacho dachówki. Natomiast najbardziej jednolite kolorystycznie są pokrycia naturalne, takie jak gont, wióry czy strzecha.

Similar Posts