Porady

Czym usunąć silikon – proste sposoby!

Czym usunąć silikon – proste sposoby!

Silikon to hipoalergiczna substancja, przez co wykorzystywana jest do produkcji naprawdę wielu akcesoriów i przedmiotów. Silikon to również popularne narzędzie w budownictwie, służące do uszczelniania. To właśnie przy pracach budowlanych dochodzi do pobrudzenia się silikonem. Dowiedz się, jak temu zaradzić!

 

Silikon – jak wpływa na zdrowie?

Zarówno płynny silikon, jak i produkty wykonane z tego tworzywa nie ma absolutnie żadnego wpływu na człowieka (pod warunkiem, że nie będzie on spożywany). Zastygnięty silikon jest trwały, nie przepuszcza wody ani zapachów, a przy tym może przybierać różne formy. Silikon jest przyjemny w dotyku i stosunkowo elastyczny. Tak wiele zalet sprawia, że skutecznie wypiera plastik, a w pracach remontowych jest najlepszym narzędziem do uszczelniania krawędzi. 

 

Zaschnięty silikon jak usunąć?

W zdejmowaniu silikonu z powierzchni lub skóry warto skorzystać z pokładów własnej cierpliwości. Na szczęście dostępne jest wiele sposobów na usunięcie silikonu, które z pewnością posiadasz w domu:

  • Płyn do naczyń z powodzeniem rozpuści zaschnięty silikon, który warto delikatnie ściągnąć płaskim narzędziem lub papierem. 
  • Na drobne zabrudzenia doskonałe będą kostki lodu, które pomogą wykruszyć silikon z powierzchni.
  • Silikon delikatnie możesz podważać nożykiem lub innym ostrym narzędziem, bardzo jednak uważając, by nie uszkodzić powierzchni.
  • Substancję z dłoni, odwrotnie niż ze sztucznych powierzchni, najlepiej zmywać, dopóki nie zaschnie. Po zaschnięciu będzie to wymagało długiego moczenia w zimnej wodzie i szorowania nieocenionym, szarym mydłem.

 

Silikon – na co musisz uważać?

Chociaż z pewnością nie stanie Ci się krzywda, kiedy pobrudzisz się silikonem, to jego usuwanie może przysporzyć trochę kłopotów. Problematyczne jest zwłaszcza usuwanie tej substancji z mebli, szyb lub szkła. Kiedy rozlejesz warstwę silikonu na powierzchnię:

  • Wytrzyj go natychmiast albo poczekaj, aż całkowicie zastygnie. W przeciwnym razie tylko się rozmaże i będzie jeszcze trudniejszy do usunięcia.
  • Uważaj, jakich narzędzi używasz do zeskrobywania zaschniętego silikonu. Niestety w tym działaniu potrzebna jest cierpliwość. Ostre narzędzia może i szybko usuną silikon, ale mogą również uszkodzić powierzchnię. 
  • Chociaż do mycia powierzchni odruchowo sięgamy po wodę, to w przypadku silikonu nie jest to najlepsze rozwiązanie. Woda sprawi, że płynny jeszcze silikon będzie się bardziej rozmazywał. 

Osoby wyjątkowo niecierpliwe, przed pracami z użyciem silikonu powinny zaopatrzyć się w środki chemiczne, które z łatwością rozpuszczą silikon. To skuteczny sposób, ale stanowi droższe rozwiązanie dla domowych, również skutecznych alternatyw. 

Similar Posts