Porady

Jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?

Jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?

Kupno mieszkania lub domu to największa inwestycja w życiu niejednego Polaka. Wbrew pozorom pozyskanie finansów na ten cel to zaledwie początek przygody. Jak znaleźć idealne mieszkanie? Jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone? I wreszcie, jak sprostać formalnościom? Na tych etapach wyboru i kupna mieszkania można liczyć na pomoc biura nieruchomości.

Jakie są obowiązki agenta nieruchomości?

Mówiąc bezpośrednio — agent nieruchomości zajmuje się najbardziej żmudnymi, problematycznymi i uciążliwymi aspektami kupna lub sprzedaży nieruchomości. Pracownik biura nieruchomości wyszukuje dla klienta oferty mieszkań dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Następnie sprawdza wybrane mieszkania pod kątem prawnym. Niestety zdarza się, że ludzie sprzedają mieszkania zadłużone lub posiadające nieprawidłowe wpisy w księdze wieczystej. Doświadczony agent nieruchomości szybko odsieje oferty nieruchomości z tego typu pułapkami.

Kiedy już wybierzemy mieszkanie odpowiadające naszym potrzebom, agent nieruchomości zajmie się dokumentacją, która dla osób bez doświadczenia jest sporym wyzwaniem. Łatwo tu o błąd, a przy kupnie mieszkania błędy są bardzo niewskazane. Na koniec agent nieruchomości załatwia wizytę u notariusza, będącą ostatnim krokiem w procesie kupna mieszkania.

Ile kosztuje korzystanie z usług biura nieruchomości?

Każde biuro nieruchomości samodzielnie ustala cennik usług, natomiast ostateczny koszt usługi zależy od wartości kupowanego mieszkania. Ponadto wysokość prowizji może zależeć od rodzaju umowy podpisanej między kupującym a agencją nieruchomości. Warto natomiast wspomnieć, że biura nieruchomości z góry podają wysokość prowizji i zapisują te dane w umowie. Nie ma więc możliwości, by agent nieruchomości podał nam kwotę z powietrza — wysokość prowizji znamy jeszcze przed zakupem wybranego mieszkania.

Trudno podać konkretną wysokość prowizji dla agenta nieruchomości bez posługiwania się cennikiem wybranego biura nieruchomości. Konkretne kwoty można natomiast poznać bezpośrednio na stronie agencji nieruchomości. Biuro nieruchomości bardzo często udostępnia bezpłatny kalkulator online, który bezbłędnie wyliczy wysokość prowizji, a także innych, dodatkowych kosztów niezwiązanych z pracą agenta nieruchomości (taksa notarialna, podatek).

Warto również wspomnieć, że kupujący nie płaci za oglądanie mieszkań. Opłata obowiązuje jedynie w momencie, gdy faktycznie dojdzie do kupna nieruchomości.

Czy warto kupować mieszkanie za pomocą pośrednika?

Konieczność zapłacenia prowizji zwykle przeraża osoby zainteresowane kupnem mieszkania. Warto natomiast pamiętać, że prowizja przeważnie zamyka się w kilku tysiącach złotych, co w porównaniu do ceny mieszkania jest kroplą w morzu. Z reguły notariusz kosztuje nas więcej przy zakupie nieruchomości.

W korzystaniu z usług agenta nieruchomości kluczowe jest bezpieczeństwo. Wiele osób docenia wygodę wynikającą z tego, iż biuro nieruchomości zajmuje się dokumentacją i poszukiwaniami idealnej nieruchomości. To jednak fakt, że usługi biura pozwolą nam uniknąć oszustów, jest tutaj najistotniejszy. W ten sposób chronimy cały swój kapitał przeznaczony na kupno nieruchomości. Zatem jeśli rynek nieruchomości jest Ci zupełnie obcy, rozważ skorzystanie z usług zaufanej agencji.

Similar Posts