Porady

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimowymi warunkami

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimowymi warunkami

Kalendarzowa zima za niecałe cztery tygodnie, ale pierwsze opady śniegu, zaspy i mróz mamy już za sobą. To ostatni moment, by uporządkować ogród, taras bądź balkon i właściwie zabezpieczyć meble ogrodowe. Nawet te najtrwalsze i odporne na czynniki zewnętrzne warto ochronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Co należy zakupić w tym celu?

Pokrowce ochronne – nie tylko na meble ogrodowe

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie mebli ogrodowych jest zakup specjalnych pokrowców ochronnych, które można znaleźć w sklepie https://bazkar.pl/. Przeważnie dostępne są one wraz z nabywanym kompletem mebli. Warto o takim pokrowcu pomyśleć od razu, ponieważ dedykowany danemu kompletowi da gwarancję, że będzie idealnie pasował i wszystkie elementy zestawu pod nim się zmieszczą.

Na rynku znajdujemy również uniwersalne pokrowce ochronne, które wystarczy dobrać rozmiarem i kształtem do posiadanego zestawu mebli ogrodowych. Kolejną alternatywą są obszerne plandeki. Posiadają właściwości wodoodporne, nie poddają się uszkodzeniom, dlatego doskonale chronią meble przed dostępem czynników zewnętrznych.

Te same pokrowce bądź plandeki mogą służyć do zabezpieczenia innych rzeczy, których używamy w ogrodzie. To dobry sposób na osłonięcie materaców, poduszek, a także zabawek dziecięcych przez najmłodszych używanych właśnie w ogrodzie.

Przechowywanie w suchym miejscu

Dla mebli ogrodowych dobrze jest znaleźć suche pomieszczenie, w którym nie będzie panowała zbyt wysoka temperatura. Ciepło i wilgoć sprzyjają niszczeniu, w szczególności materiałów naturalnych, dlatego dobrze jest unikać takich warunków.

Pomieszczeniem do przechowywania może być przydomowy garaż, sporych rozmiarów domek narzędziowy, piwnica, a nawet strych – o ile da się tu stworzyć wspomniane, odpowiednie warunki.

Konserwacja i impregnacja

O czym jeszcze musimy pamiętać? O konserwacji oraz impregnacji mebli ogrodowych. Przed zakończeniem ich użytkowania należy sprawdzić, czy nie posiadają jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli tak, warto je naprawić jak najszybciej. Tyczy się to szczególnie mebli bazujących na drewnie. Ubytki w drewnie sprzyjają gromadzeniu się wilgoci. Są poza tym doskonałym miejscem dla nieproszonych gości. Jeśli w porę nic z tym nie zrobimy, kolejnego sezonu takie meble mogą się nie nadawać do użytkowania, nie wspominając o utracie ich estetyki.

Impregnację i konserwację z dedykowanymi środkami warto przeprowadzać po zakończeniu sezonu użytkowania mebli, a także przed ich ponownym wystawieniem do ogrodu, na taras bądź balkon. Tego typu zabiegi sprzyjają wydłużeniu trwałości, poza tym dają szansę na zachowanie wymarzonej estetyki niegdyś zakupionych mebli ogrodowych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z mebli ogrodowych korzystać przez cały rok, jednak nie każdy ich typ się do tego nadaje. Pielęgnacja i właściwie zabezpieczenie są koniecznością nawet w przypadku najtrwalszych i najbardziej odpornych modeli. Chodzi bowiem o brak ryzyka utraty właściwości oraz wyglądu mebli ogrodowych.

Similar Posts