Finanse

Polubowna windykacja wierzytelności. Na czym polega?

Polubowna windykacja wierzytelności. Na czym polega?

Z czym kojarzy ci się słowo „windykacja”? Wiele osób nadal utożsamia te działania z pracą komornika, a zatem z przymusową egzekucją długów, zajmowaniem wynagrodzenia, konta bankowego czy licytacją mienia. Tymczasem istnieje zupełnie inne, przyjazne oblicze windykacji, która w rzeczywistości jest formą pomocy w spłaceniu zobowiązań finansowych. Tak właśnie działa polubowna windykacja wierzytelności. Zobacz, czym jest i jak z niej skorzystać.

Windykacja wierzytelności, czyli co?

Windykację można zdefiniować jako działania, które polegają na dochodzeniu własności przy pomocy środków, które są dostępne w ramach przepisów prawa. Mówiąc prościej: to wszystko, co robi wierzyciel, aby odzyskać należne mu środki. Jednak jego działania wcale nie muszą sprowadzać się do złożenia pozwu do sądu, a następnie – po uzyskaniu nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym – wniosku o egzekucję komorniczą. Wręcz przeciwnie. W większości przypadków, zanim w ogóle dojdzie do procesu, firmy, które obsługują osoby zadłużone, próbują rozwiązać sprawę polubownie.

Polubowna windykacja wierzytelności polega na podejmowaniu kontaktu z osobą zadłużoną w celu wyjaśnienia sytuacji i ustalenia warunków spłaty. Działania mające na celu zawarcie ugody są podejmowane:

  • przez samych wierzycieli – czyli np. banki, operatorów telefonii komórkowej, dostawców energii itp.;
  • firmy windykacyjne, np. takie jak Ultimo – najczęściej przejmują one obsługę wierzytelności, które zostały odsprzedane podmiotom trzecim.

Dlaczego polubowna windykacja się opłaca?

Jeśli jesteś osobą zadłużoną, a wierzyciel nie założył jeszcze sprawy w sądzie, ani też nie zostałeś objęty egzekucją komorniczą, nadal masz czas, żeby rozwiązać sprawę polubownie. Warto, ponieważ:

  • w ten sposób unikasz windykacji na drodze prawnej – a więc nieprzyjemności związanych ze sprawą sądową i wizytami komornika;
  • ograniczasz koszty zadłużenia – gdy sprawa trafi do sądu, pojawiają się dodatkowe, niemałe kwoty do zapłaty, które będziesz musiał uiścić oprócz samego długu;
  • masz możliwość rozłożenia zobowiązania na dogodne raty – tak, aby uregulować zobowiązanie krok po kroku, bez obaw o zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu.

Jak rozwiązać sprawę polubownie?

Podpisanie ugody z wierzycielem, a zwłaszcza z obsługującą cię firmą windykacyjną jest prostsze niż myślisz. Wystarczy odrobina dobrej woli, aby otrzymać niezbędną pomoc i zacząć na spokojnie wychodzić na finansową prostą – krok po kroku. Co zatem zrobić?

  • 1) Sprawdź, ile i komu zalegasz – przejrzyj najnowszą korespondencję od wierzycieli oraz od firm windykacyjnych. Podlicz, jaka jest wysokość twoich długów. Często możesz też np. zalogować się na swoje konto klienta i tam sprawdzić aktualne informacje.
  • 2) Policz, ile możesz płacić. Weź pod uwagę obecne przychody oraz wydatki – w ten sposób oszacujesz, jaka miesięczna rata pozwoli ci z jednej strony szybko spłacić dług, a z drugiej spać spokojnie.
  • 3) Skontaktuj się w sprawie swojego zadłużenia. Wspólnie z doradcą ustalisz nowy harmonogram spłaty. Możesz też podpisać ugodę online.
  • 4) Reguluj kolejne raty zgodnie z ustaleniami. A gdyby pojawiły się jakieś problemy, po prostu skontaktuj się i ustal z doradcą, co robić dalej.

W efekcie ograniczysz koszty zadłużenia i raz na zawsze uwolnisz się od długów bez obaw o egzekucję komorniczą.

Similar Posts