Porady

Różnorodność ogrodzeń przemysłowych i ich praktyczne zastosowania

Różnorodność ogrodzeń przemysłowych i ich praktyczne zastosowania

Ogrodzenia przemysłowe nie zawsze służą jedynie do oznaczenia granicy posesji. Zawsze są też podstawowym sposobem zabezpieczenia się na wypadek nieuprawnionego dostępu, przy czym już na tym polu różnice między poszczególnymi typami są olbrzymie. Jakie więc są rodzaje ogrodzeń przemysłowych i gdzie się je stosuje?

Ogrodzenia systemowe: przegląd i zastosowania

To najbardziej rozbudowana kategoria, choć oczywiście obowiązuje tu pewna normalizacja dostępnych wariantów. Generalnie są to ogrodzenia panelowe z przetłoczeniami lub bez. Całość mocowana jest na kompatybilnych z danym typem przęseł słupach ogrodzeniowych. Podstawowa standaryzacja oraz niezła estetyka sprawia, że jest to dziś dominujący typ ogrodzeń przemysłowych.

Są relatywnie tanie, trwałe, zabezpieczają przed nieuprawnionym dostępem, choć ich estetyka powinna być potraktowana raczej jako podstawowa. Nie zapewniają natomiast z oczywistych względów zbyt wysokiego poziomu prywatności.

Ogrodzenia betonowe — funkcje

Skoro o prywatności mowa, to ta jest najpełniejsza w przypadku ogrodzeń betonowych. Mają one wysokość 2 lub 2,5 metra, wykonane są ze zbrojonych płyt betonowych. Nie są łatwe do sforsowania, ale ich koszt i estetyka sprawiają, że wybiera się je do grodzenia tylko obiektów o szczególnym znaczeniu. Kojarzą się choćby z obiektami wojskowymi, ale dziś ten typ ogrodzeń pojawia się też wokół niektórych niewielkich centrów danych czy innych obiektów, w przypadku których bezpieczeństwo jest priorytetem.

Estetyczne ogrodzenia frontowe

To modułowe ogrodzenia wykonane z kształtowników i profili, zapewniające nieco większe możliwości niż podstawowe ogrodzenia systemowe. Zastępuje się je niekiedy ogrodzeniami aluminiowymi, choć te ostatnie są droższe. Nie są stosowane przesadnie często – ich głównym atutem ma być estetyka, bo mimo że nieco trwalsze od systemowych, to nie zapewniają przesadnie wysokiego poziomu ochrony, choć ich skuteczność w tym zakresie będzie uzależniona od konkretnego projektu. Nie są zbyt popularne.

Siatka ogrodzeniowa, czyli szybkie i tanie rozwiązania

Siatka ogrodzeniowa jest dziś wykorzystywana coraz rzadziej. Choć jest tania, to jej montaż wymaga często więcej zachodu niż postawienie ogrodzenia systemowego, a poza tym jej odporność na sforsowanie jest symboliczna. W teorii można takie ogrodzenie zwiększyć nawet drutem kolczastym, ale są dziś lepsze i bezpieczniejsze rozwiązania, które w dodatku prezentują się zdecydowanie lepiej. Choć trwałość tego rozwiązania nie jest zła, to jednak nawet tańsze modele ogrodzeń systemowych są w tym przypadku porównywalne. Z siatki korzysta się głównie do grodzenia dużego terenu, który nie wymaga szczególnego zabezpieczenia. To przede wszystkim sposób na wyznaczenie granicy posesji, ale niewiele więcej.

Similar Posts