Porady

Systemy DGP – czym są i dlaczego warto je mieć?

Systemy DGP - czym są i dlaczego warto je mieć?

Dlaczego warto mieć system DGP? System DGP – co to jest? System DGP – czyli system dystrybucji gorącego powietrza z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego – jest to bardzo ekonomiczny oraz wydajny system kominkowy, wspomagający tradycyjne ogrzewanie domu, dzięki czemu jesteśmy w stanie obniżyć koszty grzania. Polega on na rozprowadzaniu podgrzanego już powietrza z wkładu kominkowego poprzez system rur na pozostałe pomieszczenia w domu. Istnieją dwa rodzaje systemów grzewczych DGP.

Pierwszy, grawitacyjny, pozwala nam na dogrzanie pomieszczeń sąsiednich do pokoju z kominkiem – długość kanałów dystrybucyjnych wynosi maksymalnie 4 metry. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnego dodatkowego osprzętu oraz nie jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej, jednak ogranicza to znacznie zasięg efektywny grzania. Drugą z opcji jest system wymuszony. Polega on na zamontowaniu aparatu nawiewnego, czyli inaczej turbiny. Pozwoli ona na wydłużenie kanałów dystrybucji do nawet 10 metrów. Niestety, w przypadku kominka z systemem DGP wymuszonym, jesteśmy zależni od zasilania elektrycznego, co w wypadku jego braku, nie pozwoli nam ogrzać oddalonych pomieszczeń.

System DGP – dlaczego warto?

Systemy grzewcze DGP pozwalają nam znacząco obniżyć wydatki na nasze ogrzewanie, działając jako uzupełnienie tradycyjnych metod grzewczych. System dystrybucji gorącego powietrza pozwala nam się również uniezależnić od przerw w dostawach energii, przez co w nagłych przypadkach nie musimy się martwić o brak ogrzewania w domu. Równocześnie kominek z systemem DGP jest o wiele bardziej ekologiczny od tradycyjnych systemów ogrzewania – spalanie drewna jest nieporównywalnie mniej szkodliwe od spalania gazu lub węgla, a równocześnie tańsze. Kolejną zaletą jest bardzo niska awaryjność całej instalacji – w systemach grzewczych DPG nie za bardzo ma się co zepsuć, gdyż jedynym elektrycznie zasilanym podzespołem jest turbina lub wentylator. Nowoczesne kominy z systemem DGP posiadają wymienniki ciepła – są to tak zwane kominki akumulacyjne. Pozwalają one na magazynowanie ciepła, dając możliwość równomiernego go odprowadzania na wszystkie pomieszczenia. W połączeniu z termostatami przynosi to świetne efekty, przez co palić w kominku musimy tylko dwa razy na dobę. Niewątpliwą zaletą systemów grzewczych DGP jest również wzgląd estetyczny – kominek nadaje pomieszczeniu swój niepodrabialny urok. Możliwość rozłożenia się przed kominkiem i ogrzania w chłodne dni jest bezcenna.

System DGP – kiedy warto się zdecydować?

Warto się zdecydować na zamontowanie systemu dystrybucji gorącego powietrza w swoim domu, gdy:

Jesteśmy w trakcie budowy domu lub jego gruntownego remontu

W takiej sytuacji montaż instalacji zostanie przeprowadzony błyskawicznie i oraz nie zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty.

Nasz dom jest dobrze ocieplony lub energooszczędny

Gdy nasz dom nie wymaga dużych nakładów grzewczych, system DPG może służyć za główne źródło ogrzewania.

Gdy chcemy być niezależni

Niezależność od dostaw energii pozwala nam nie martwić się o nagłe jej zaniki w wyniku różnych okoliczności.

Chcemy być ekologiczni

Spalanie drewna w kominku wytwarza o wiele mniej substancji szkodliwych, a sam proces spalania drewna pozostawia mniej odpadów.

Zależy nam na oszczędności w sezonie grzewczym

Kominek z systemem DGP może być świetnym uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania, przez co znacząco możemy obniżyć wydatki w chłodne dni. Dodatkowo za paliwo do kominka posłuży nam drewno, które wyjdzie nas sporo taniej.

Szczegółową ofertę systemów DGP znajdziesz na https://iwonapellets.pl/kategorie/systemy-dgp

Similar Posts