Porady

Jakie narzędzia do warsztatu stolarskiego?

Jakie narzędzia do warsztatu stolarskiego?

Obróbka drewna może być przyjemną pasją lub też sposobem zarobkowania. W tej pracy istotną rolę odgrywają umiejętności stolarza, ale nie można się obejść również bez doskonałych narzędzi. Bez nich cała praca trwałaby dłużej, a być może nawet niektórych projektów nie dałoby się zrealizować. Obojętnie czy z drewnem wiążemy swoją pasję, czy też pracujemy z nim zarobkowo, trzeba być dobrze przygotowanym do pracy. Jakie narzędzia powinien mieć każdy stolarz w swoim warsztacie? Czy trzeba kupić urządzenia profesjonalne?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto pomyśleć, jakie prace chcemy wykonywać. Artystyczne rzeźbienie w drewnie będzie wymagało innych narzędzi niż wykonywanie prostych stołów czy drzwi. Dlatego budując własny warsztat, zarówno profesjonalny, jak i amatorski, pierwszym punktem jest sprecyzowanie, jakie prace będziemy wykonywać najczęściej. Oczywiście szereg z nich połączą te same narzędzia, ale przy niektórych potrzebne będą bardziej precyzyjne jak dłuta czy frezy dające ozdobne wzory.

Czy można wymienić podstawowe narzędzia, jakie musi mieć każdy stolarz i są uznawane za bazę do wykonania każdej pracy? Na szczęście tak. Podstawą będzie stół, często nazywany też strugnicą. Na stole warsztatowym można obrabiać drewno, ale też trzymać potrzebne narzędzia pod ręką. Można je kupić w różnych rozmiarach, więc obojętnie czy chcemy wykonywać małe, rzeźbione figurki czy szafki gabinetowe, każdy znajdzie stół dla siebie. Do podstawowych narzędzi zaliczymy też miarki, jak taśmy do mierzenia czy suwmiarki. Bez nich nikt się nie obejdzie w pracy, ponieważ nikt nie wykonuje jej „na oko”. Przyda się też papier i ołówek, aby rysować projekty czy nawet zaznaczać na drewnie miejsca cięcia. Mając już te elementy, przyjdzie pora na zakup narzędzi w profesjonalnym sklepie.

Jakie narzędzia stolarskie kupić?

Tutaj największe znaczenie ma typ pracy. Samo cięcie beli drewna, desek czy innych form tego materiału musi być precyzyjne. A zatem oprócz piłki ręcznej, przyda się piła spalinowa lub elektryczna. Także pilarki stołowe będą niosły nieodzowną pomoc. Innym narzędziem, które jest niezwykle potrzebne, jest szlifierka. Tu do wyboru również jest kilka rodzajów, które różnią się choćby ze względu na wielkość powierzchni do pracy czy łatwość użytkowania. Jednak nie da się zaprzeczyć, że choćby wyrówniarka grubościówka, będzie przydatna do wykonania różnych elementów z drewna, które wymagają korekty grubości. Dzięki wyrównaniu powierzchni drewna będziemy mogli łatwo je dalej obrabiać.

Dla stolarzy amatorów, którzy chcą zainwestować w jedno narzędzie, które ma kilka funkcji, przeznaczony jest tzw. multitool. Może pracować jako piła, wyrzynarka czy szlifierka kątowa. Czy u profesjonalistów się sprawdzi? Oczywiście, jeśli będzie kupiony w dobrym sklepie, który specjalizuje się w dostarczaniu do warsztatów narzędzi stolarskich, jak JP-Tech. Profesjonalne narzędzie wielofunkcyjne będzie bardzo podręczne, jeśli w pracy musimy mieć przy sobie wiele różnych elementów do wykonania pracy, ale mamy ograniczone miejsce czy prowadzimy pracę na zlecenie w innym miejscu niż nasz warsztat. Wtedy, zamiast zabierać ze sobą wszystkie narzędzia, weźmiemy multitool i również wykonamy swoje zlecenie dokładnie.

Wyrówniarki do drewna

Czym się różnią narzędzia profesjonalne od amatorskich?

Wiele osób zaczynając pracę z drewnem, nie zna różnicy między narzędziami stolarskimi a narzędziami domowymi. Tak naprawdę od początku warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia stolarskie, jakie znajdziemy choćby w ofercie JP-Tech. Zwłaszcza jeśli praca z drewnem ma nam przynosić zysk musi być wykonana sprawnie, szybko, dokładnie i estetycznie. A taki efekt zapewnia tylko dobrej jakości wyposażenie warsztatu stolarskiego. A co, gdy rzeźbienie czy robienie mebli to tylko nasze hobby? I tutaj można powiedzieć, że dobrze dobrane narzędzia z profesjonalnego sklepu będą lepszym wyborem. Lepsza jakość, zapewni nam łatwiejszą pracę, ale też same narzędzia dłużej nam posłużą.

Similar Posts