Dom i Ogród

Zalety automatycznego nawodnienia terenów zielonych

Zalety automatycznego nawodnienia terenów zielonych

Automatyczne systemy nawadniania to coś, co przydaje się w każdym ogrodzie, ale nie tylko – korzystają z nich także parki i inne tereny zielone o publicznym charakterze. Nic w tym dziwnego, z racji licznych zalet, jakie ze sobą niesie to rozwiązanie. Czemu konkretnie one służą? Dlaczego warto zainwestować w automatyczne nawodnienie?

Czym jest system automatycznego nawodnienia?

Aby tereny zielone mogły wyglądać pięknie, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nie, a konkretnie, regularne ich nawadnianie, by dać szansę na rozwój roślinności. Obok standardowej metody ręcznego podlewania z użyciem węży czy konewek, istnieje możliwość zastosowania systemów automatycznych. Dzięki nim roślinność z terenów zielonych i ogrodów będzie regularnie podlewana bez dodatkowego wymogu bezpośredniej obsługi. Linia zraszaczy połączona jest ze sterownikiem, który ustawia się na konkretny czas działania i włącza się o określonych porach w sposób samoczynny. To, rzecz jasna, niesie ze sobą wiele korzyści.

Jakie są zalety automatycznego nawodnienia terenów zielonych?

Po co jednak decydować się na instalowanie automatycznego systemu zraszania? Można tutaj wymienić całkiem sporo zalet, choć oczywiście każdy powinien samodzielnie ustalić, czy takie rozwiązanie będzie dobre dla naszego użytku. Po pierwsze automatyczne nawodnienie terenów zielonych oszczędza Twój czas (więcej na www.czystyzysk.com.pl), dzięki czemu nie ma konieczności biegania po ogrodzie czy parku i podlewania całego trawnika i każdej rośliny. Po drugie jest to także oszczędność wody, ponieważ zraszacze automatycznie dopasowują jej ilość, względem panujących warunków atmosferycznych oraz realnych potrzeb roślin.

Kolejną zaletą jest fakt, iż systemy te mogą pracować także nocą, co oszczędza wodę, a także nie naraża roślin na poparzenia słoneczne za dnia. Dodatkowo wyłącza się on podczas deszczu, więc nie ma obaw względem niepotrzebnego zużycia. Nie można też zapomnieć o tym, że właściwie zaprojektowany system nawadniania podlewa całą powierzchnię terenu zielonego, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowego ręcznego podlewania tych zakamarków ogrodów czy parków, gdzie woda mogłaby nie dochodzić.

Kiedy i jak zamontować automatyczne nawadnianie?

Przede wszystkim, chcąc zainwestować w automatyczne nawadnianie, najlepiej pomyśleć o tym jeszcze samym założeniem ogrodu i przed rozpoczęciem prac budowlanych na terenie. Należy pamiętać, że instalacja składa się z dwóch części – podziemnej i naziemnej. Tę drugą z kolei, najlepiej położyć już po zasadzeniu roślin. Oczywiście automatyczne nawadnianie można zamontować także w już istniejącym ogrodzie, jednak będzie się to wiązało z koniecznością wykonania wykopów, a więc bezpośrednią ingerencją w istniejące elementy architektury ogrodowej.

Taki system jest dosyć skomplikowany, dlatego też nie należy kłaść go samodzielnie. Decydując się na konkretnego producenta, dobrze jest zdać się na specjalistów, którzy w sposób właściwy nie tylko zaprojektują, ale i zainstalują oraz przygotują wszystko w celu poprawnego działania.

Trzeba się też liczyć z konkretnymi kosztami. Automatyczny system nawadniania ma wiele zalet, ale trzeba pamiętać także o cenie. W zależności od wielkości terenu koszty te mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy plus jeszcze dodatkowe materiały konieczne do instalacji, które też są płatne.

Similar Posts