W ostatnich latach branża transportowa i logistyczna mocno się rozwinęły, a wraz z nimi również narzędzia stosowane w tych dziedzinach. Podstawą w branży transportowej jest sprawna flota pojazdów, która pozwala pokonywać długie i wymagające trasy.
W ostatnich latach branża transportowa i logistyczna mocno się rozwinęły, a wraz z nimi również narzędzia stosowane w tych dziedzinach. Podstawą w branży transportowej jest sprawna flota pojazdów, która pozwala pokonywać długie i wymagające trasy. Jeszcze do niedawna jedynym znanym pojazdem stosowanym w transporcie były samochody ciężarowe, ale obecnie dużą popularność zyskują również ciągniki siodłowe. Czym więc różnią się od siebie te typy pojazdów? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Samochody ciężarowe – charakterystyka
Samochody ciężarowe to najczęściej wykorzystywane pojazdy do przewozu dużych i ciężkich ładunków. Większość tego typu pojazdów posiada maksymalną masę całkowitą na poziomie 12 ton i jest wyposażonych w solidne, wzmacniane części do samochodów ciężarowych, które zapewniają dobrą amortyzację ładunku oraz bezpieczną i komfortową jazdę. Co ważne, w samochodach ciężarowych kabina, w której przebywa kierowca, jest na stałe przytwierdzona do skrzyni ładunkowej. Nadwozie w ciężarówkach umieszczone jest natomiast w dalszej części podwozia i, niezależnie od modelu, przeznaczone jest do transportu kolejnych ładunków. Najczęściej stosowane typy nadwozia to modele skrzyniowe, które posiadają otwartą skrzynię ładunkową oraz furgony wyposażone w zamknięte skrzynie. Warto również podkreślić, że mianem samochodów ciężarowych określa się także wywrotki, które przeznaczone są do transportu sypkich produktów, surowców i innych ładunków.
Czym ciągniki siodłowe różnią się od samochodów ciężarowych?
Ciągniki siodłowe to pojazdy, które przeznaczone są do ciągnięcia innych pojazdów nieposiadających własnego napędu. Ciągniki najczęściej stosowane są więc do przewozu ładunków w naczepach. W przeciwieństwie do samochodów ciężarowych, części do ciągnika siodłowegonie są ze sobą zespojone, a umieszczone w pojeździe siodło daje możliwość zmiany pozycji kabiny względem naczepy. W związku z tym manewrowanie ciągnikiem siodłowym jest znacznie łatwiejsze niż ciężarówką – w tym przypadku można sprawnie i szybko pokonywać długie trasy, wykonywać manewry na drodze i poruszać się po skomplikowanych zakrętach. Ponadto, ciągniki siodłowe umożliwiają przewóz cięższych towarów, gdyż jego ciężar jest rozłożony równomiernie na większej ilości osi. Przy tak dużych obciążeniach części w pojeździe szybciej ulegają jednak zużyciu, dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i wymieniać na nowe części ze sprawdzonego sklepu, takiego jak Mykamar. Ciągniki siodłowe są również bardziej uniwersalne – do kabiny można bowiem dopasować dowolny rodzaj naczepy dostosowany do przewozu ładunków o różnej wielkości i wymaganiach.