W dobie powszechnej cyfryzacji i łatwego dostępu do sieci trudno wyobrazić sobie życie bez dobrych głośników. W końcu mamy tak wiele filmów do obejrzenia i mnóstwo piosenek czekających na wybrzmienie pełnią dźwięku. Pozostaje pytanie, jakie głośniki wybrać, by móc w stu procentach cieszyć się jakością odtwarzanych dźwięków? Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem.
Z czego składa się głośnik i co wpływa na jakość dźwięku?
Głośnik jest urządzeniem odbierającym sygnały elektryczne, które następnie przetwarza na fale akustyczne. Dzięki temu fale dźwiękowe w postaci piosenek, czy dialogów filmowych docierają do naszych uszu. W jaki sposób odbywa się przetwarzanie sygnałów? W dużym uproszczeniu za generowanie sygnałów dźwiękowych odpowiadają 3 elementy, będące również podstawą budowy głośnika.
-
Magnes, którego zadaniem jest wytworzenie pola magnetycznego
-
Cewka, która przewodzi prąd elektryczny
-
Membrana, która odbiera sygnały z cewki
Mimo że na pierwszy rzut oka głośniki różnią się między sobą wyłącznie mocą, jakością i designem, to w praktyce budowa tych urządzeń może być bardzo skomplikowana.
Na jakość dźwięku wpływa kilka czynników, świadczących także o jakości samych głośników. Warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak zakres obsługiwanych częstotliwości (pasmo przenoszenia) oraz efektywność, którą mierzy się w decybelach na moc (dB./W). To właśnie efektywność głośników najmocniej wpływa na jakość dźwięku, co ma znaczenie zwłaszcza przy głośnym słuchaniu muzyki.
Jakie są rodzaje głośników i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Głośniki można klasyfikować na wiele sposobów. Najprostszy podział zakłada istnienie głośników przewodowych, bezprzewodowych i przenośnych. Głośniki można podzielić również ze względu na pasmo przenoszenia wyrażane w hercach (Hz). Człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki od 20 do 20 000 Hz i w tym przedziale powinno znajdować się także pasmo głośników. W tej kategorii wyróżniamy między innymi głośniki niskotonowe, które przetwarzają niskie częstotliwości i analogicznie głośniki średniotonowe i wysokotonowe.
Co ciekawe, istnieją także głośniki szerokopasmowe, które są w stanie odbierać zarówno wysokie, jak i niskie częstotliwości dźwięków jednocześnie!
Osoby wybierające głośniki powinny znać swoje oczekiwania oraz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym stanie sprzęt do odtwarzania dźwięków. Do najważniejszych parametrów głośników zaliczamy: moc znamionową, moc muzyczną, pasmo przenoszenia, efektywność oraz sprawność. Istotny jest również sposób sterowania głośnikami, ich rozmiar oraz przewody (lub ich brak).
Polecane głośniki do słuchania muzyki
Wielbiciele muzyki zazwyczaj słuchają jej głośno. Z tego względu głośniki do słuchania muzyki powinny mieć wysoką moc znamionową i wysoką efektywność. Moc znamionowa (inaczej moc RMS) podaje maksymalną głośność, z jaką głośnik może pracować przez długi czas bez ryzyka uszkodzenia. Z kolei efektywność wpływa na jakość dźwięków. Dzięki głośnikom o wysokiej efektywności nawet bardzo głośne odtwarzanie muzyki nie będzie zniekształcało dźwięku.