Porady

Jakie są wymagania dotyczące lokalizacji i montażu pomp ciepła?

Jakie są wymagania dotyczące lokalizacji i montażu pomp ciepła?

Pompa ciepła to coraz chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązanie, zapewniające ciepło w całym domu dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Czy jej lokalizacja w domu lub na zewnątrz budynku jest ściśle regulowana przepisami?

Co mówią przepisy budowlane na ten temat?

Nie istnieją konkretne wytyczne mówiące o tym, gdzie powinna stanąć jednostka pompy ciepła DAIKIN. Jednak wybierając to urządzenie spośród wielu dostępnych modeli, warto zainteresować się tym, czy jest ono przeznaczone do montażu na zewnątrz, czy w domu. W zależności od przeznaczenia pompa ciepła będzie nieco inaczej zbudowana — chodzi głównie o obudowę, która powinna być zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, jeśli ma stać na dworze. Inwestor powinien wziąć pod uwagę lokalizację pompy, ponieważ będzie ona miała wpływ nie tylko na wydajność urządzenia, ale również na komfort życia mieszkańców.

Gdzie powinna stać pompa w domu?

Montaż pompy ciepła w domu nie wymaga specjalnego pomieszczenia, zaopatrzonego na przykład w okno lub wentylację, jak to ma miejsce w przypadku innych pieców. Tu w grę wchodzą inne czynniki. Pompa jest dość duża, lekko hałasuje podczas ciągłej pracy i może delikatnie drgać, dlatego trzeba znaleźć dla niej dobre miejsce, w którym nie będzie przeszkadzała domownikom. Dobrym pomysłem jest osobna kotłownia, na przykład koło garażu, ale sprawdzi się też pralnia czy przedpokój. Jeśli w kuchni jest dość miejsca, warto wygospodarować tam specjalną szafę, w której zostanie ona umieszczona. Pompa ciepła może stać na specjalnych stelażach, dostępnych w sklepach z tego typu urządzeniami, które ułatwiają montaż i zapobiegają rozprzestrzenianiu się drgań. Ważne, aby pompa w domu stała jak najdalej od sypialni czy pokoju dziennego, by nie zakłócała ciszy domownikom.

Jak zamontować pompę ciepła poza domem?

Najlepsza lokalizacja dla pompy ciepła powietrznej lub niektórych modeli gruntowych to zewnętrzna ściana budynku. Można ją umieścić bezpośrednio na ziemi lub przytwierdzić do ściany. Ważne, aby postawić urządzenie przy ścianie z utwardzonym podłożem, a najlepiej na specjalnym wsporniku z amortyzatorem drgań. Zarówno czerpnia, jak i wyrzutnia pompy nie powinny być zasłonięte z żadnej strony na przykład roślinami czy ścianą, a od góry warto zafundować im niewielki daszek, dzięki któremu pompa zostanie jeszcze lepiej zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Idealnym rozwiązaniem w przypadku budowy nowego domu jest kupno projektu z pompą ciepła uwzględniającego specjalną lokalizację, oraz zatrudnienie fachowców do montażu pompy ciepła, którzy podpowiedzą, jak najlepiej ją umocować, aby funkcjonowała na maksimum swoich możliwości.

Similar Posts