Obecność studni głębinowej na prywatnej posesji wiąże się z koniecznością wykonania szczegółowego planu, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy prawne. Dowiedz się, co należy zrobić, by cieszyć się wydajną studnią głębinową na działce.
Czy do budowy studni potrzebne jest pozwolenie?
Pozwolenie na budowę studni nie jest wymagane jedynie w przypadku studni nieprzekraczających 30 m głębokości i 5m3 wydajności. Jeśli planujesz budowę głębszej studni, musisz skompletować szereg dokumentów i spełnić określone wymagania.
Wniosek o pozwolenie na budowę studni należy złożyć w Państwowym Gospodarstwie Wodnym “Wody Polskie”. Do wniosku należy dołączyć kilkanaście dokumentów, między innymi opis planowanej działalności, wypis z rejestru gruntu, czy decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Więcej informacji uzyskasz, czytając przepisy dotyczące budowy studni głębinowej.
Jakie wymagania należy spełnić?
Studnia głębinowa musi być wykonana zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Najważniejsze założenia obejmują odpowiednią odległość studni od budynków na terenie posesji i od granicy działki. W projekcie należy uwzględnić następujące założenia.
-
Studnia nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki.
-
Należy zachować odległość co najmniej 15 m od zbiorników z nieczystościami.
-
Odległość od najbliższego przewodu kanalizacji musi wynosić 30 m.
-
Wybieg dla zwierząt hodowlanych musi znajdować się w odległości co najmniej 70 m od studni.
Możliwość spełnienia powyższych warunków warto sprawdzić jeszcze przed zakupem działki. W przeciwnym razie należy liczyć się z tym, że pozwolenie na budowę studni głębinowej może nie zostać wydane. Warto również pamiętać, że od pewnych reguł są wyjątki, ściśle określone w przepisach prawnych.
Jaką pompę do studni wybrać?
Wybór odpowiedniej pompy do studni głębinowej pozwala na wygodne korzystanie z dostępnej wody. W przypadku studni głębinowych polecane są pompy głębinowe o dopasowanych do studni parametrach.
Pompa głębinowa powinna mieć nieco niższą wydajność od wydajności studni. Zbyt wydajna pompa głębinowa może doprowadzić do uszkodzenia filtra studni, co wiąże się z koniecznością jej wyłączenia z użytku. Aby uniknąć ryzykownych błędów, wybór pompy do studni warto uzgodnić z fachowym sprzedawcą. Przy wyborze pompy pod uwagę należy wziąć następujące cechy.
-
Wydajność maksymalna pompy,
-
Maksymalna wysokość podnoszenia wody,
-
Ciśnienie maksymalne,
-
Znamionowa moc silnika,
-
Napięcie,
-
Minimalna średnica odwiertu,
-
Długość przewodu pompy.
Oprócz parametrów liczy się również jakość pompy. Elementy składowe powinny być wodoodporne i trwałe, by pompa mogła posłużyć nam wiele lat. Warte uwagi modele oferuje polska firma Hydro Vacuum. Bardzo dobrym wyborem do wypompowywania wody ze studni głębinowej będzie na przykład pompa głębinowa GTC 2.23 1,5kw/400V 3,5. Jeśli ten model ma za wysokie napięcie, warta uwagi będzie pompa głębinowa GTC 2.23 1,5kw/230V 3,5 o tych samych właściwościach, ale mniejszym napięciu.