Porady

Plafony w łazience – nie tylko praktyczne

Plafony w łazience – nie tylko praktyczne

Plafony nie tracą na popularności wśród użytkowników. Ich coraz ciekawsze kształty, formy czy zdobienia sprawiają, że potrafią odmienić każde wnętrze, także łazienkę. Nie odbieramy im przy tym funkcjonalności, którą doceniają właściciele zarówno przestronnych pokojów kąpielowych, jak i minimalistycznych łazienek.

Dlaczego warto postawić na plafon w łazience? Co wybrać do tej najmniejszej i mocno przestronnej?

Plafon i jego funkcje

Plafon przyjmuje formę najczęściej płaskiej lampy, która w niewielkim stopniu odstaje od sufitu. Zajmuje zatem niewiele miejsca, co daje duże możliwości aranżacyjne. Nadaje się do zastosowania zarówno w przestronnych, jak i skromnych, niewymiarowych, bardzo małych łazienkach.

Ze względu na swoją formę oraz mobilność plafon nadaje się do zastosowania nie tylko na suficie, lecz również na ścianie. Tym samym spełnia różne funkcje.

Plafony można stosować jako oświetlenie główne. Doskonale spełniają się w tej roli. Innym rozwiązaniem jest ich zastosowanie jako oświetlenia bocznego, zadaniowego. Do tego nie sposób pominąć funkcji dekoracyjnych. Do wyboru są bowiem nierzadko wyjątkowo estetyczne i ozdobne konstrukcje, np. z oferty https://lampy.it/.

Tak duża funkcjonalność, uniwersalność i estetyka, którymi cechują się plafony, czynią je oświetleniem pożądanym w domowych wnętrzach, w tym w łazienkach.

Na co należy zwracać uwagę?

Oświetlenie w łazience zmaga się ze szczególnymi warunkami – podwyższonym poziomem wilgotności oraz dużym ryzykiem zachlapania wodą. Niezbędne są zatem lampy, które poradzą sobie z takimi warunkami.

Wybierając plafony do łazienek należy więc zwracać uwagę na parametr IP. Jest to wartość informująca o odporności na zachlapania wodą, wilgotność czy też drobne cząsteczki zanieczyszczeń. Wysoki poziom IP gwarantuje wodoszczelność.

Równie ważne jest miejsce montażu. Lampy, w tym opisywane plafony, muszą być umieszczane w określonej odległości od źródeł wody, o czym mówią przepisy.

Dobór plafonów w zależności od funkcjonalności

Na suficie sprawdzają się większych rozmiarów plafony, które zapewniają równomierne rozprowadzanie światła. Mogą mieć ruchome źródła światła, aby precyzyjnie oświetlić całą przestrzeń oraz wybrane miejsca.

Nad rozmiarami, kształtami czy konstrukcją należy się mocniej zastanowić, gdy plafon przyjmie rolę oświetlenia zadaniowego. Znajdzie się bowiem np. nad lustrem, więc będzie spełniał przede wszystkim funkcje praktyczne.

Rozmiary oczywiście trzeba dopasować do metrażu łazienki. Mocno rozbudowane plafony będą pasować do przestronnych łazienek, nieco skromniejsze, choć wciąż estetyczne, a nawet ciekawie zdobione, wpiszą się w potrzeby małych łazienek.

Na koniec zostawiamy estetykę tego typu oświetlenia, choć jest ona równie ważna. W końcu oświetlenie decyduje o atmosferze danego wnętrza, także łazienkowego. Pewne jest natomiast, że łazienka to doskonałe miejsce do zastosowania plafonów. Uniwersalnych, funkcjonalnych i pozostawiających duże pole do popisu pod względem wystroju łazienki.

Similar Posts