Zaaranżowanie ogrodu nie jest łatwe. Część osób po prostu chce mieć zielony zakątek, w którym przyjemnie będzie odpocząć. Jednak niektóre osoby stawiają na ekologię i hodowanie własnych warzyw i owoców. Jedno drugiego nie wyklucza, ale tym bardziej trzeba dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać cały ogród i na jakich funkcjach nam zależy najbardziej. Zwłaszcza jeśli zatrudnimy fachową pomocą, będziemy mogli uzyskać efekt, o jakim marzymy. W jaki sposób można osiągnąć piękny i prosty w obsłudze ogród?
Dlaczego warto współpracować ze specjalistą?
Najważniejszą zasadą zaplanowania wyglądu ogrodu jest po prostu określenie, co w nim chcemy mieć. Jednak nie musimy tego robić sami. Wręcz przeciwnie planowaniem może zająć się firma ogrodnicza Green Solutions, która również może zaprojektować nam śliczny ogródek, jeśli mieszkamy na terenie Wielkopolski. Osoby, które doskonale znają się na projektowaniu ogrodów, mogą z każdego podwórka uczynić tajemniczy ogród. Albo po prostu dobrać rośliny, które na naszej glebie będą dobrze się rozwijać i nie zwiędną. Praca firmy ogrodniczej nie polega na ustalenia odgórnie planu realizacji prac, ale współpracy z nami — zleceniodawcą. A zatem mamy realny wpływ na cały projekt i prace z nim związane. Firma ogrodnicza może nam pomóc też z zaaranżowaniem zieleni na terenie przedsiębiorstwa. Również teren dookoła firmy, dużo o nas mówi. Ładny klomb przed wejściem czy strefa relaksu na tyłach budynku z pewnością spodobają się zarówno pracownikom, jak i kontrahentom.
Wydzielenie stref w ogrodzie
Jak już wspomnieliśmy, każda osoba oczekuje czegoś innego od ogrodu. Dlatego firma zajmująca się projektowaniem zieleni zacznie od podzielenia terenu zielonego na strefy. Ogródek na warzywa, klomb z kwiatami, mała fontanna i miejsce na grilla — czy można mieć wszystko w jednym ogrodzie? Oczywiście. Przy odpowiednim rozmieszczeniu stref, można połączyć funkcjonalny, prosty i wygodny ogródek w całość, która będzie wyglądać ładnie. Najczęściej jednak decyduje o tym rodzaj gleby i nasłonecznienie. Dlaczego? Choćby dlatego, że warzywa czy owoce potrzebują słońca do wzrostu, a więc ta część ogrodu musi być położona w nasłonecznionym miejscu. Z kolei wysokie drzewa będą zamykać przestrzeń, a więc dobrze jest ich użyć w roli żywopłotu, a nie lokalizować na samym środku ogrodu. Fachowiec, który zaprojektował już setki ogrodów, z pewnością pomoże nam ustalić projekt, który będzie funkcjonalny, ale też zyskamy w nim miejsce na wszystkie elementy, które nam się podobają.
A dlaczego miejsce do grillowania lub taras stawia się zaraz przy budynku? W większości fachowych projektów jest to po prostu praktyczne rozwiązanie. Mamy blisko do domu, a więc możemy szybko pójść po posiłek do środka czy przynieść zapomnianą rzecz jak koc. Nie musimy przemierzać całego ogrodu w te i drugą. Ponadto taras czy zewnętrzna kuchnia uznawane są za przedłużenie domu. I dookoła niego można zainicjować powstanie klombu czy ogródka warzywnego.
Jakie rośliny wybrać?
Warto zacząć od tego, co już mamy do dyspozycji w ogrodzie. Szanowanie zieleni zastanej to jeden z istotnych punktów projektowania ogrodu i planowania kolejnych roślin. Projektant może nawet wykorzystać je jako punkt odniesienia w swoim szkicu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest bałagan, czyli wybieranie roślin, bo nam się podobają. Dlatego też tworząc ogród, potrzebna jest fachowa wiedza. Nie wszystkie gatunki nadają się do sadzenia obok siebie, ponieważ nie rosną razem w naturze. A przez to trudno utrzymać symbiozę czy podkreślić piękno pojedynczych roślin. Ogrodnik może wybrać kilka gatunków, które do siebie pasują i razem tworzą zgraną kompozycję.
Decydujące o wyborze roślin może być po prostu siedlisko roślinne, czyli sama gleba, nawodnienie, a nawet już rosnąca tu roślinność. Wybierając elementy, które na danym siedlisku będą mogły się rozwijać, będziemy mieli wyjątkowy ogród, który będzie też później łatwy w pielęgnacji. A przecież po skończeniu aranżacji ogrodu wspólnie z profesjonalistą, to my będziemy dalej dbać o swój ogród.