Krzysztof Kolumb wprawdzie drogi do Indii nie znalazł, ale odkrył nieznane dotąd ziemie i przywiózł z nich do Europy mnóstwo nowych rzeczy, w tym gumę wynalezioną przez zamieszkujące Amerykę Południową ludy (żeglarza zadziwiła odbijana i podrzucana wysoko czarna piłka). Wynalazek na tyle się spodobał, że poszukiwano metody produkcji, a kiedy ją opatentowano w 1843 roku, rozpoczęła się masowa produkcja wyrobów gumowych, w tym uszczelek.
Odizolować dwa różne środowiska
Kawałek gumy ma tę moc, że umieszczony pomiędzy dwiema powierzchniami bardzo dokładnie je wypełnia i zapobiega wpływowi środowisk (np. do słoika z ogórkami nie przedostaje się powietrze i kurz), że tworzy szczelną barierę dla różnych mediów (gazy, ciecze, ciała stałe). Stąd też uszczelki gumowe są bardzo szeroko stosowane niemal we wszystkich sektorach przemysłowych.
Uszczelki – co to za guma?
Najzwyklejsza guma to materiał charakteryzujący się niską gęstością i rozpuszczalnością, dużą elastycznością, wysoką wytrzymałością mechaniczną i chemiczną, dobrymi właściwościami dielektrycznymi. Ponieważ właściwości gumy można modyfikować poprzez dodawanie innych substancji (zmiękczać, barwić, zwiększać odporność na ścieranie czy działanie temperatury), rodzajów gumy jest bardzo dużo i dzięki temu można uszczelki stosować pomiędzy nieruchomymi i ruchomymi obiektami np. w kranach, silnikach maszyn, drzwiach samochodu, oknach.
Gdzie jeszcze stosuje się uszczelki gumowe?
Uszczelki z gumy są jednym z najstarszych rozwiązań. Choć pojawiły się już inne materiały o innych właściwościach i parametrach, uszczelki gumowe w różnych rozmiarach i w różnych kształtach wciąż są stosowane. Nie zadziała bez nich żadna pompa, zawór, silnik, system wodociągowy, żadne drzwi i okna nie zapewnią ochrony przed przenikaniem niskich temperatur, wody, również przemysł spożywczy bez o-ringów się nie obejdzie.
Czy uszczelki gumowe posiadają jakieś wady?
Przy całej liście zalet należy wspomnieć o wadzie – guma podlega procesom starzenia. Z czasem zaczyna być krucha, pęka, traci wszystkie swoje właściwości i staje się bezużyteczna. Wpływ na szybkość starzenia mają wysokie temperatury, powietrze (głównie tlen). Tam, gdzie dostęp do uszczelek jest łatwy (okna, drzwi, bagażniki) procesy starzenia można opóźnić poprzez oczyszczanie powierzchni uszczelki z zanieczyszczeń (kurz, smary), a tam, gdzie dostępu łatwego nie ma trzeba pamiętać o tym, by uszczelkę w odpowiednim czasie wymienić. Guma to materiał bardzo odporny i bardzo trwały, ale stety niestety, nie wieczny.