Uprawa drzew owocowych na podwórku może przynieść wiele korzyści, w tym świeże owoce i czystsze powietrze. Pozwala również zjednać się z przyrodą. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż możliwość wyjścia z domu, sięgnięcia w górę i złapania ładnego, dojrzałego owocu prosto z drzewa. Drzewa owocowe wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, aby każdego roku produkowały kilogramy owoców. Dodatkowo pięknie kwitnące drzewa owocowe mogą być wspaniałą dekoracją twojego ogrodu.
Drzewka śliwy – w jakich warunkach można je uprawiać?
Podczas gdy śliwki są uprawiane w celach komercyjnych w sadach, podobnie jak inne drzewa owocowe, posiadanie śliwy w ogrodzie może być bardzo przydatne. Śliwki można uprawiać na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. Dlaczego więc nie spróbować uprawy śliwek i cieszyć się zbieraniem własnych owoców ze swojego ogrodu? Nawet najmniejszy ogród może pomieścić małe drzewko śliwkowe. Można je uprawiać nawet w dużych pojemnikach, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia ziemi w doniczce. Śliwki mają dość duże zapotrzebowanie na wilgoć, dlatego najlepiej sadzić je na dobrych glebach gliniastych. Ważne jest również, aby gleba nie uległa podmoknięciu, ponieważ jest to znienawidzone przez śliwy i może powodować różnego rodzaju problemy.
Drzewka śliwy pokochają osłonięte miejsce i będą dobrze przylegać do ściany skierowanej na południe. Śliwy należy sadzić w okresie uśpienia od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Sprawdź przy zakupie śliwki, czy drzewo, które chcesz, jest samopylne. Kiedy drzewo owocuje latem, może się okazać, że niektóre konary muszą być podparte, aby zapobiec ich pękaniu pod ciężarem owocu. W przeciwieństwie do innych drzew owocowych, takich jak jabłonie, śliwy należy przycinać wiosną lub latem, kiedy mogą łatwiej odzyskać zdrowie bez ryzyka chorób. Śliwki są fantastycznym dodatkiem do przydomowego ogrodu i nie muszą zajmować zbyt dużo miejsca. Śliwy będą oblegane przez owady zapylające, przyciągając je do Twojego ogrodu na początku każdego roku.
Morela – jak można przetworzyć ten owoc?
Wśród drzew owocowych jednym z najłatwiejszych w uprawie jest morela. Dzięki cierpliwości i dobrej opiece będziesz mieć dostęp do soczystych owoców wiosną i latem. Zaczyna się jako mała roślina, a po kilku latach szybko rozgałęzia się w urocze drzewo ze słodko pachnącymi kwiatami. Morele to świetne owoce pestkowe do domowego sadu. Możesz pomyśleć, że twój ogród nie nadaje się do uprawy moreli, jednak na pewno znajdziesz odmianę pasującą do twojego środowiska. Najlepiej sadzić je bezpośrednio w ziemi, ale odmiany karłowate są również idealne do uprawy w pojemnikach. Morele potrzebują miejsca, które każdego dnia jest nasłonecznione przez co najmniej sześć do ośmiu godzin. Gleba powinna być luźna, bogata i dobrze przepuszczalna.
Morele są na ogół samopylne, ale większość będzie lepiej owocować, gdy w pobliżu znajduje się inna odmiana o podobnym czasie kwitnienia do zapylania. Większość owoców rodzi się na krótkich gałązkach przy jednorocznym drzewku, które pozostaje płodne od 3 do 5 lat. Owoce są zazwyczaj zbierane od lipca do sierpnia (w zależności od odmiany) kiedy morele są już żółte lub delikatnie zarumienione na czerwono. Można wykorzystać je do przeróżnych ciast i tortów czy jako dodatek do gofrów czy lodów w letnie, gorące dni. Słodycz owocu moreli również świetnie współgra z innymi owocami, o nieco innych walorach smakowych. W kuchni można otrzymać przykładowo świetny, słodko-kwaśny dżem lub kompot morelowy z dodatkiem bogatej w witaminy pigwy, który wzmocni nasz organizm, chroniąc go przed zimowym osłabieniem.