Gładkie ściany są wizytówką każdego wnętrza. Optymalną powierzchnię można uzyskać stosując tynk lub płyty gipsowo-kartonowe. Podpowiadamy, jakie są zalety tych materiałów i który z nich okazuje się być rozsądniejszym wyborem.
Płyty gipsowo-kartonowe i ich zastosowane
Płyty gipsowo-kartonowe można mocować do ściany za pomocą kleju gipsowego lub zamontować na stelażu z profili. Pierwsza opcja wymaga odpowiedniego oczyszczenia podłoża i pozbycia się wszelakich luźnych elementów. Po wykonaniu tych czynności można nakładać wcześniej przygotowany klej i dociskać płyty do powierzchni.
Wykorzystanie stelażu to kolejna opcja. Płyty są mocowane za pomocą wkrętów. Na zakończenie nie można zapomnieć o całopowierzchniowym gruntowaniu oraz spoinowaniu połączeń. Więcej informacji o tym, czym różni się tynk od płyt gipsowo-kartonowych, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/111481/plyta-g-k-czy-tynk-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze/.
Tynk – jak wygląda jego nakładanie?
Nakładanie tynku wiąże się przeprowadzeniem całego szeregu czynności. Pierwszą z nich jest przygotowanie podłoża, które nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń. Kolejna kwestia to zagruntowanie tynkowanej powierzchni.
Później należy przejść do rozdrobienia i nakładaniu tynku, najlepiej za pomocą specjalistycznej, nierdzewnej pacy.
Ostania czynność, której nie da się uniknąć to gładzenie. Aby otrzymać równą ścian należy usunąć nierówności za pomocą szpachli i gładzić powierzchni przy wykorzystaniu pacy gąbkowej.
Płyta g-k czy tynk?
Według większości współczesnych specjalistów montaż płyt gipsowo-kartonowych to rozsądniejszy pomysł niż tradycyjne tynkowanie ścian. Ta pierwsza opcja jest znacznie szybsza, wystarczy zamontować gotowe płyty i przeprowadzić ewentualne poprawki.
Kolejna kwestia to trwałość konstrukcji. Wbrew pozorom płyty g-k wykazują podobną wytrzymałość jak tynki. Ponadto zapewniają uzyskanie gładkiej powierzchni pozwalającej na wygodne malowanie lub klejenie tapet.